°C

Pies musi mieć kontakt z człowiekiem

Joanna Dąbrowska fot. Agnieszka Nowicka
 

Dlaczego psy umieszczane w przytuliskach są często pozbawiane zaspokajania podstawowych potrzeb? Nie wychodzą na spacery, nie mają kontaktu z człowiekiem, nie są socjalizowane. Czy można to zmienić?

„Chcemy aby nasze gminne przytulisko nie było tylko smutną przechowalnią zwierząt lecz wzorcowym małym schroniskiem, w którym opuszczone przez swoich ludzi psy miały namiastkę domu i wszystko czego potrzebują aby nie zdziczeć i zachować zdrowie” – można przeczytać na stronie Przytulisko bezdomnych zwierząt w Zaborze.

Urzędnicy gminni – tworząc „przytulisko” zazwyczaj umieszczają w zamknięciu psy. Dlatego, co jakiś czas, w mediach pojawiają się kolejne relacje z gminnych „przytulisk”, wysypisk czy innych tego rodzaju miejsc, w których psy zamknięte są kilka miesięcy a nierzadko wiele lat. Bez socjalizacji, bez kontaktu z człowiekiem, bez spacerów.

Dobrze, że jak w przypadku „przytuliska” w Zaborze, miejsce zostało odkryte przez ludzi, którym los zwierząt nie jest obojętny a gmina otworzyła się na współpracę.

O otwieraniu zapomnianych kojców, pracy z psami, i tym, co w kontakcie człowieka z psami jest najważniejsze opowie  Joanna Dąbrowska, była Strażniczka Miejska, trenerka psów w szkole Karpeteam, przewodniczka owczarka Zefira.

Jak zmienić podejście urzędników gminnych do przytulisk?

Posłuchaj podcastu:

Część druga rozmowy z Joanną Dąbrowską:

W audycji także cykl „Co w kocie piszczy” – rozmowa z behawiorystką kotów – Małgorzatą Biegańską-Hendryk o socjalizacji kotów w schroniskach. Czy schroniskowy kot może „poznawać świat”?

Rozmowa z Małgorzatą Biegańską-Hendryk:

„Opowieści Dzikiej Treści” czyli nietuzinkowe spojrzenie Piotra Dziełakowskiego na przyrodę, relacje między ludźmi i zwierzętami oraz niezwykłe przygody Piotra na włoszakowickich bagnach.

Ściana lasu, od której odbijają się odgłosy zwierząt stała się główną bohaterką opowieści Piotra.

Posłuchaj podcastu:

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku