°C

Pieprz

Felieton polityczny
 

Jakoś niewiele wiemy o handlu pieprzem, na którym zbijano gigantyczne majątki, a który był przyczyną setek mniejszych lub większych wojen. A jedną z nich było Powstanie Kozackie w 1648 roku, którego efektem było zablokowanie polskiego projektu budowy wodnego połączenia pomiędzy Morzem Czarnym, a Bałtykiem. Kozacy odegrali, jak zawsze w swojej smutnej historii, rolę pożytecznych idiotów, durnego żywiołu, dzięki którym ostatecznie handel pieprzem na 100 lat przejęli nie Wenecjanie czy Polacy, ale Holendrzy.

Dzisiaj handel pieprzem nie daje już 1000% prowizji, ale mechanizmy uzyskiwania rynkowych przewag nadal są takie same. Przy okazji zapoznawania dziatwy szkolnej z mechanizmami handlu na osi Indie-Europa Zachodnia, dowiedziała by się ona, jak w Imperium Osmańskim, dzięki łapówkom i dworskim intrygom, dostarczaniu najlepszych słowiańskich dziewic do haremu władców, a także upijaniu jednego z nich greckim winem, powstawały enklawy handlowe Wenecji i Genui, w których de facto najbardziej intratne biznesy prowadzili żydzi. A prowadzili je tak, jak to w dziele o tytule „Kupiec Wenecki”, zręcznie opisał Wiliam Szekspir, czyli bez cienia moralności. Owe enklawy kupieckie, rządzące się swoimi prawami, zwolnione zarówno z cła, jak i podatków. Kosztem rdzennych mieszkańców Imperium, bo ci podatki i cła płacili.

W czasach w których globalny handel zrozumiał, że wojna raczej szkodzi interesom, ów stary i sprawdzony mechanizm zmodernizowano. A zatem nadal istnieją łapówki, nadal istnieje system dostarczania władcom rozmaitych cielesnych rozrywek, na ogół jednak nieoficjalny. Istnieje także brutalny przymus, jak go znawcy globalizmu określają kinetyczny, czyli militarna pałka. Militarna pałka ma finansowe ramię. System ten proteguje wybranych, a tępi opornych. W wybranym państwie wywołuje się finansowy kryzys, po to, a by za bezcen wykupić gospodarcze rodzynki i przejąć kluczowe dziedziny gospodarki. Ale to nie koniec. Do podboju używa się soft power, czyli rozmaitych technologii edukacyjno-medialnych, robiących obywatelom podbijanych gospodarczo państw wodę z mózgu.

Bystrzy już zrozumieli jaką role w tym nowym porządku świata odgrywają międzynarodowe struktury bankowe, czemu służą agencje rankingowe, czemu służą organizacje typu Unia Europejska, która ma taką dziwną właściwość, że zyskują w niej przeważnie Niemcy i Holendrzy, co potwierdzają ich handlowe nadwyżki i budżetowa kondycja. Bystrzy także rozumieją jaką rolą w tym podboju odgrywają media, wydawnictwa, sprzedajni eksperci i system edukacyjny bardzo subtelnie sterowany z niewidzialnej centrali jedynie słusznych prawd.

I dlatego już bystrym nie muszę tłumaczyć, że wielkie międzynarodowe sieci handlowe w Polsce, są dzisiaj takimi, jak w Osmańskim Imperium, eksterytorialnymi enklawami, nie płacącymi ani ceł, ani podatków. Enklawami niszczącymi naszą krajową gospodarkę, generującymi emigrację. I także nie muszę bystrym tłumaczyć, że tak zwane dotacje unijne, są rodzajem taniego narkotyku, mającego nas otumanić, abyśmy nie dostrzegali rozmiarów grabieży.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku