°C

Pani Hallerowa

W TWOJEJ SPRAWIE

Nogi bolą, ale uczę...

Pani Hallerowa Radio Zachód

Pani Hallerowa. Tak  ją nazywali wychowankowie w Kożuchowie.

Ta tablica poświęcona Annie Haller jest na domu katechetycznym przy kościele Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Napis na niej głosi, że tutaj w latach 1948-1960 mieszkała i pracowała siostra generała Józefa Hallera, jednego z głównych dowódców polskich mających udział w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. 

Anna Haller urodziła się w 1876 r. w Jurczycach, w majątku jej ojca Henryka Hallera von Hallenburga. Była pierwszą córką z siedmiorga dzieci małżeństwa Hallerów. Z wykształcenia polonistka, pracowała jako nauczycielka w rodzinnej miejscowości, a później w Mysłakowicach. Po wojnie zamieszkała na Śląsku, gdzie nadal nauczała języka polskiego. Jednak przekazywana przez nią wiedza doprowadziła do jej zwolnienia przez komunistyczne władze. W 1948 r. przeniosła się do Kożuchowa i podjęła pracę katechetki, którą wykonywała do 1960.

Zmarłą w 1969 r. Annę Haller pochowano w rodzinnym grobowcu w Radziszowie, a pogrzeb poprowadził ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. Na tablicy ufundowanej przez wychowanków Anny Haller widnieje piękne motto o treści: „Dobrze jest spotkać w życiu ludzi zacnych i prawych. Szczęściem jest brać ich serce dla siebie”

Pani Hallerowa Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku