°C

Pan Dreptak

RADIOWIECZÓR

Datę 10 maja 1992 roku zapamiętali wszyscy wielbiciele rycerza Dreptaka, bajeczek Babci Pimpusiowej czy docenta Bassetta. Tego dnia zmarł Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia. Miał 66 lat.

Występował w popularnym słuchowisku radiowym „Rycerze”, nadawanym w magazynie „60 minut na godzinę” w radiowej Trójce. W programie będącym parodią Trylogii Henryka Sienkiewicza, Andrzej Waligórski wcielił się w niezapomnianą postać Onufrego Zagłoby. Grał wraz z kolegami  z redakcji studia 202 Janem Kaczmarkiem, Jerzym Skoczylasem, Włodzimierzem Plaskotą i Ewą Szumańską w roli Oleńki Billewiczówny. (Hej, szable w dłoń). . To dzięki niemu powstał wrocławski kabaret Elita. 

Z cyklu: Bajeczki Babci Pimpusiowej

Szukały dwa bizony jakąś bizonicę
Wtem nagle jeden wrzasnął: – O, widzę samicę!
Po chwili jednak wraca i jęczy bidula:
– Tfu, ale żem się naciął, to była „Vistula”!

 

)

Tę książkę (rarytas) mam dla słuchaczy wieczornej audycji.

Dzięki Wydawnictwu Dolnośląskiemu mam także historię kabaretu ELITA i radiowego studia 202 pióra Jerzego Skoczylasa a autografem.

Elita i Studio 202 - Skoczylas Jerzy

 

12 odpowiedzi na “Pan Dreptak”

  1. Tak mija czas ,prędko mknie i ucieka jak by się czegoś bał ? A może wcale nie ,to tylko czas każdemu z nas gdzieś przemija i ucieka . Pozdrawiam serdecznie ,bardzo miłe spotkanie z kabaretem ,brak na co dzień takiej radości ,dobrej nocy i do papa kiedyś …Na pożegnanie ten hymn Studia 202 – swietne..

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.