°C

„Pamiętnik z powstania strzelca Rysia”- audycja dokumentalna Cezarego Galka

GALEK
 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00. W pierwszych dniach Powstańcy opanowali Śródmieście, Stare Miasto, Wolę, Powiśle a także część Ochoty, Mokotowa i Żoliborza. W związku z tą datą co roku przypominamy fakty, ludzkie historie i dyskutujemy o jego genezie, przebiegu i kontekście narodowym. Znacznie rzadziej wspominamy je przy okazji jego zakończenia. Dlatego przypomnimy Państwu reportaż, który jest indywidualnym i osobistym zapisem przebiegu całego powstania- do jego zakończenia i tym co w życiu bohatera audycji wydarzyło się później.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie trwało 63. Drugiego października 1944 roku Armia Krajowa zaprzestała działań ofensywnych i wysłała emisariuszy w celu wynegocjowania kapitulacji. Negocjacje prowadzone w Ożarowie Mazowieckim wydłużyły się i decyzja o zawieszeniu broni została oficjalnie podpisana po północy 3 października.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego Olek miał 16 lat. Mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem na Krakowskim Przedmieściu 7. Uczęszczał do Szkoły Handlowej Everta przy ulicy Wilczej 44. Pan Aleksander Dziedzic, dziś 90-letni emeryt często wspomina czasy, gdy skrupulatnie od wtorku 1 sierpnia spisywał dzieje powstania dzień po dniu w kajeciku o wymiarach 10 na 20 cm, tęskniąc za mamą, ojcem i najbliższymi, dzieląc los rówieśników i starszych towarzyszy. Jego wojenne przeżycia mogłyby być scenariuszem niejednego filmu. Był bystrym obserwatorem rzeczywistości. Jednak nie wybrał dobrowolnie takiego życia. Podobnie jak na wielu innych wojna, a później powstanie wycisnęły piętno na całym jego późniejszym losie i zostawiły w sercu niezatarty ślad.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku