°C

„Pamiętnik z powstania strzelca Rysia”- audycja dokumentalna Cezarego Galka

GALEK

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00. W pierwszych dniach Powstańcy opanowali Śródmieście, Stare Miasto, Wolę, Powiśle a także część Ochoty, Mokotowa i Żoliborza. W związku z tą datą co roku przypominamy fakty, ludzkie historie i dyskutujemy o jego genezie, przebiegu i kontekście narodowym. Znacznie rzadziej wspominamy je przy okazji jego zakończenia. Dlatego przypomnimy Państwu reportaż, który jest indywidualnym i osobistym zapisem przebiegu całego powstania- do jego zakończenia i tym co w życiu bohatera audycji wydarzyło się później.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie trwało 63. Drugiego października 1944 roku Armia Krajowa zaprzestała działań ofensywnych i wysłała emisariuszy w celu wynegocjowania kapitulacji. Negocjacje prowadzone w Ożarowie Mazowieckim wydłużyły się i decyzja o zawieszeniu broni została oficjalnie podpisana po północy 3 października.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego Olek miał 16 lat. Mieszkał wraz z rodzicami i rodzeństwem na Krakowskim Przedmieściu 7. Uczęszczał do Szkoły Handlowej Everta przy ulicy Wilczej 44. Pan Aleksander Dziedzic, dziś 90-letni emeryt często wspomina czasy, gdy skrupulatnie od wtorku 1 sierpnia spisywał dzieje powstania dzień po dniu w kajeciku o wymiarach 10 na 20 cm, tęskniąc za mamą, ojcem i najbliższymi, dzieląc los rówieśników i starszych towarzyszy. Jego wojenne przeżycia mogłyby być scenariuszem niejednego filmu. Był bystrym obserwatorem rzeczywistości. Jednak nie wybrał dobrowolnie takiego życia. Podobnie jak na wielu innych wojna, a później powstanie wycisnęły piętno na całym jego późniejszym losie i zostawiły w sercu niezatarty ślad.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.