°C

Owady w naszych domach.

Sebastian Pilichowski Fot. źródło Facebook

Gdy osy lub szerszenie zbudują sobie gniazdo w naszym domu to w pierwszym odruchu chcemy pozbyć się niebezpiecznych owadów. Strach przed użądleniem jest silniejszy. Ale w domu biologa i pasjonata owadów wygląda to zupełnie inaczej. On nie będzie pozbywał się istot, które kocha i przede wszystkim bada. On będzie się im przede wszystkim przyglądał i je obserwował...

Budujemy się na łąkach, na terenach leśnych, pośród przyrody, ale jakże często obserwuję, że od przyrody chcemy być jak najdalej. Owad w domu? Trzeba go zabić. Mrówki? Wytępić. Samice komarów? Bez dyskusji wybić całą populację… Osy, szerszenie czy trzmiele zrobiły sobie gniazdo pod dachem? W ich przypadku niechęć domowników jest zrozumiała, ale czy można tak powiedzieć o pająku, którego niewątpliwie użyteczną rolę przesłania strach?

Sebastian Pilichowski, biolog i miłośnik owadów opowie jak reagować na owady w domach. Biolog podzieli się swoimi obserwacjami, doradzi czego unikać, i które z owadów należy jak najszybciej usunąć z naszych czterech kątów.

 

Magdalena Zwolska z Inicjatywy dla Zwierząt opowie o upałach w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze. Jak schronisko radzi sobie gdy temperatura przekracza 30 st.C? Co z planami budowy nowoczesnego miejsca dla naszych braci mniejszych? 

Pani Magda zachęci także Państwa do udziału w IX edycji pikniku rodzinnego „Z psami pod Palmami”, który odbędzie się 29 czerwca od 11:00 do 16:00 na deptaku obok pomnika Bachusa w Zielonej Górze. Dog Trekking, jako impreza towarzysząca, to sposób na pomoc schroniskowym czworonogom.

Więcej dowiedzą się Państwo w wydarzeniu:

https://www.facebook.com/events/683990048728005/

Posłuchaj rozmowy:

 

Po 21:15 mini wykład o żywieniu kociaków. Pani Małgorzata Biegańska-Hendryk opowie o mitach i stereotypach w żywieniu małych kociąt oraz o tym jak dbać o kocięta osierocone.

Posłuchaj wykładu:

 

21:45 Piotr Dziełakowski podzieli się kolejną piękną opowieścią przyrodniczą.

Posłuchaj historii Piotra:

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.