°C

„Opowieści Wita z rodu Michajów”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka.

Galek
 

Wit Michaj to artysta solista pierwszego składu legendarnego zespołu cygańskiego „Roma".

Jest częstym gościem zbliżających się właśnie w Gorzowie corocznych Międzynarodowych Spotkań Cygańskich ROMANE DYVESA wymyślonych i prowadzonych przez Edwarda Dębickiego. W tym roku ze względu na pandemię impreza odbędzie się we wrześniu, a rok jest dla założyciela jubileuszowy bowiem Pan Edward urodził się dokładnie 85 lat temu. Podczas XXXII Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich będzie to odpowiednio zaakcentowane. 

Gorzowski festiwal zawsze był wspaniałą okazją do spotkania ciekawych ludzi, poznania ich historii, które są barwne i fascynujące.  Kilka lat temu podczas nagrań do reportażu Wit Michaj na stałe mieszkający w Sztokholmie przedstawił barwną historię swojej rodziny należącej do romskiej grupy Lowarów, która po wojnie przybyła do Polski z terenów dawnej Rosji. Jej członkowie byli trzonem zespołu ROMA do którego korzeni dziś przyznaje się (często ponoć niesłusznie) wielu cygańskich artystów. Bohater audycji wspomina też o początkach kariery swojego kuzyna Michała Burano, który zrobił błyskawiczną karierę w Europie i USA. Jego opowieść obok wątków biograficznych pełna jest zadumy nad różnymi aspektami „romskiego życia” i osobistych na ten temat refleksji. Bohater swoją opowieść bogato ilustruje fragmentami śpiewanych przez siebie cygańskich pieśni. Niech to będzie zapowiedź tegorocznych na pewno wspaniałych cygańskich gorzowskich klimatów.

Posłuchaj audycji.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku