°C

Ogrodowy Zawrót Głowy 14.07.2019

Fot. S. Misiak

Dziś w programie m.in. o problemie suszy w regionie. Odwiedzimy też letni ogród Beaty Patrycji Klary. Przyjrzymy się roślinom kwitnącym na łąkach. A do tego ciekawy materiał o kaktusach.

Za nami bardzo upalny czerwiec i dużo chłodniejszy, aczkolwiek nadal skąpy w opady lipiec. Jak na takie wahania temperatur i suszę reagują rośliny? Rozmowa z ogrodniczką Beatą Tokarz z Zielonej Góry:

O suszy w gospodarstwach rolnych rozmawiali kilka dni temu z wojewodą przedstawiciele Lubuskiego Forum Rolniczego. W województwie lubuskim jest największy deficyt wody w kraju. Susza wystąpiła na obszarze wszystkich 82 gmin, a w 76 działają już komisje szacujące straty rolników.

Teraz odwiedzimy ogród poetki i recenzentki, Beaty Patrycji Klary latem. Przypatrzymy się lawendom, rudbekiom, nasturcjom i nagietkom oraz roślinom astrowatym a także roślinności kwitnącej o tej porze roku na łąkach. Rozmowa Izabeli Patek:

Ponad 400 tysięcy kaktusów, w tym 650 gatunków liczy kaktusiarnia Zdzisława Kondratowicza w Żaganiu. To jedna z największych kolekcji w kraju. Są tu maleńkie kaktusy i olbrzymie, mające 8 metrów wysokości.

Przydomowa kolekcja jest naprawdę imponująca, a zobaczyć możemy ją bezpłatnie. Otwarta jest od rana do wieczora przez cały tydzień, jednak najlepiej z właścicielem umówić się telefonicznie.  Materiał Renaty Wcisło.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.