°C

„Oblicza miłości” – posłuchaj reportażu Cezarego Galka

PEŚLA
 

Co jakiś czas wracam do bohaterów moich audycji sprzed lat. Z jednej strony to ciekawość dalszych losów ludzi, z którymi przy okazji realizacji audycji przyszło mi się zbliżyć emocjonalnie, z drugiej poczucie, że są oni dla mnie kimś bliskim, jakby z kręgu dalszej rodzimy - zazwyczaj nie widujemy się zbyt często, ale co jakiś czas chcielibyśmy się spotkać i pogadać.

Agnieszka i Dariusz Peślowie od lat są małżeństwem i mieszkają w Ostrowie Wielkopolskim. On jeździ na inwalidzkim wózku, ona mówi, że przyjechał do niej rycerz na czerwonym rumaku. Oboje są niepełnosprawni. Żona we wszystkim pomaga Darkowi, który porusza jedynie palcami dłoni. Jest jego życiową partnerką i asystentką. Razem niepełnosprawność nie stanowi już dla nich takiego problemu jak przedtem.

Gdy miał 14 lat usiadł na wózku inwalidzkim. Nie miał siły, by samodzielnie wstać i zrobić choć jeden krok. Nie zamierzał jednak poddawać się ani rozpaczać. Pomimo cztero-kończynowego porażenia mięśni i zapowiedzi lekarzy, że jego życie zakończy się niebawem, nie poddał się i na przekór wszystkim przeciwnościom zaczął realizować swoje najskrytsze plany. Pomimo  trudnego startu oraz licznych przeciwności został dziennikarzem regionalistą, laureatem licznych nagród i wyróżnień.

Szczególnym obszarem swoich zainteresowań objął książęcy ród Radziwiłłów. Publikował o nich nie tylko w lokalnej prasie, ale cyklicznie w wydawnictwach związanych z festiwalem chopinowskim i ogólnopolskich. Najbardziej spektakularnym i aktualnym efektem tych działań jest wydany niedawno obszerny tom pierwszej części książki pt. „Radziwiłłowie książęta z Cesarza Łaski’’, w której przywołuje nieznane historie rodu i wyjaśnia zagadki z życia tej wielkiej magnackiej rodziny. W przygotowaniu jest już tom drugi.

Małżeństwo Peślów jest w Ostrowie dobrze znane. Darek swoim elektrycznym wózkiem a Agnieszka skuterem poruszają się po całym mieście i walczą o prawa osób niepełnosprawnych. Dzięki temu miasto staje się dla niepełnosprawnych przyjaznym.

Udowadniają wszystkim, że niepełnosprawność nie musi być barierą w powstawaniu rzeczy wartościowych. Tak naprawdę liczy się piękny umysł i miłość do bliskiej osoby, dzięki której można lepiej żyć. Po emisji reportażu porozmawiam z jego bohaterami o tym co zmieniło się w ich życiu przez 12 lat od powstania audycji.

Więcej informacji na stronie … NACIŚNIJ

Posłuchaj audycji.

Ciąg dalszy historii w rozmowie z bohaterami.

Z rodzinnego albumu.

 


- KAMPANIA SPOŁECZNA -


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku