°C

„Cygańskie opowieści”- posłuchaj audycji nominowanej do konkursu PRIX ITALIA

Dębicki
 

Audycja powstała w ramach redakcji reportażu Radia Zachód na potrzeby niedzielnego cyklu Opisać Świat. Będzie reprezentowała polską radiofonię w międzynarodowym konkursie Prix Italia 2021 w kategorii audycja o muzyce.

Zadecydowała o tym ogólnopolska komisja preselekcyjna Polskiego Radia. Konkurs organizowany jest we Włoszech od 1948 roku. Co roku przyznawane są tam najstarsze i najbardziej prestiżowe międzynarodowe nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, często zwane radiowymi Oscarami. Grono partnerów  i członków Prix Italia składa się z blisko 90-ciu publicznych, prywatnych, radiowych i telewizyjnych nadawców z 46 krajów z 5 kontynentów.

Nominowana audycja Cezarego Galka to opowieść o artyście taborowym Edwardzie Dębickim, który w ubiegłym roku obchodził 85 urodziny i jubileusz 65 lat pracy twórczej.

Prawdopodobnie jest jedyną aktywną osobą w Polsce z tak dużym stażem scenicznym. Kompozytor, pisarz, poeta, wirtuoz akordeonu i animator nie tylko romskiej kultury. Został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „GLORIA ARTIS” nadawanym najwybitniejszym twórcom i artystom. Gdy miał 10 lat ojciec kupił mu akordeon-bajan, na którym uczył się grać ze słuchu. Występował jako maskotka w słynnej taborowej orkiestrze harfiarzy, dziś już legendarnych wirtuozów tego instrumentu. Jak głosi legenda jego przodkowie w dawnych czasach grali na dworach królewskich i carskich. Członkowie rodziny po wojennych prześladowaniach na Podolu  szukali nowego miejsca do życia. Młody Edward chciał uczyć się muzyki profesjonalnie, więc rodzinny tabor po wielu naradach i sporach zatrzymał się w Gorzowie. Część tam osiadła. Nie obyło się bez problemów w związku ze zmiana trybu życia i prześladowań ze strony komunistycznych władz. Jednak Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. W 1955 roku założył Cygański Teatr Muzyczny  „TERNO,  z którym koncertował w niemal wszystkich krajach Europy w USA i Kanadzie. Program zapowiadała i śpiewała w nim wraz z innymi ciotka Edwarda słynna romska poetka Bronisława Wajs zwana Papuszą. Zespół wspierał i promował znany poeta Jerzy Ficowski, który był odkrywcą i wielkim miłośnikiem kultury polskich Romów.  W 1989 roku Edward Dębicki stworzył i organizuje do dziś „Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich „ Romane Dyvesa” („Cygańskie Dni”). Skomponował blisko 200 pieśni, kilkanaście widowisk estradowych, muzykę do filmów, wydaje wspomnieniowe książki i zbiory cygańskiej poezji. Tworzy i realizuje liczne integracyjne projekty np. Wigilię Narodów, czyli świąteczne spotkanie zespołów reprezentujących różne narodowości, wyznania i tradycje. Łączy i obala stereotypy. Audycja jest barwną, pełną muzycznych cytatów i archiwaliów opowieścią o artystycznej i prywatnej drodze jubilata, który jest osobą niezwykłą. Jednak jak sam podkreśla przede wszystkim jest jednak Cyganem.

POSŁUCHAJ „Cygańskie opowieści”

Rozmowa po emisji z Edwardem Dębickim i jego żona Ewą

Dawniej…

I dziś…


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku