°C

Nielegalny odstrzał wilków?

wilcza łapa for. K. Ramotowska
 

Czy pomimo ustawowej ochrony tego gatunku, rozpoczął się ich nieoficjalny odstrzał?
Bo to nie pierwszy martwy wilk z ranami postrzałowymi, choć być może w tym przypadku uda się odnaleźć sprawcę tego haniebnego czynu.

Ponad 20 tysięcy złotych wyłożył anonimowy darczyńca za wskazanie sprawcy zastrzelenia wilka w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Martwe zwierzę znalazła 4 grudnia br. podczas wyjścia terenowego biolożka i przewodniczka po BPN – Katarzyna Ramotowska, która postanowiła zgłosić sprawę odpowiednim organom. I wtedy zaczęły się schody…

W Polsce wilk przestał być bezpieczny. Świadczą o tym oraz coraz częstsze przypadki zastrzelenia tych zwierząt. Ostatnie dwie głośne historie dotyczyły dwóch samców, Kusego i Miko,  które zostały zabite prawdopodobnie przez myśliwych, ponieważ oba wilki zginęły na terenach obwodów łowieckich a strzały oddawano z ambon myśliwskich.

Miko to wilk, który został cudem uratowany po kolizji z autem i długo rehabilitowany w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Wypuszczony z obrożą GPS, dzięki której naukowcy mieli śledzić miejsce bytowania wilka, został bestialsko zabity, odcięto mu głowę a obrożę zakopano w ziemi.

Można przypuszczać, że pomimo ustawowej ochrony tego gatunku, rozpoczął się ich nieoficjalny odstrzał.

W dzisiejszym magazynie rozmowa z biolog Katarzyną Ramotowską o tym, jak łatwo jest zabić w Polsce wilka, ale dużo trudniej domagać się ścigania tego przestępstwa.

Zastrzelony wilk. Fot. K. Ramotowska

Nielegalny odstrzał wilków? Radio Zachód

Rozmowa z Katarzyną Ramotowską

________________________________________________________________________________________

Po 21:15 stałe cykle

„Co w kocie piszczy?” Do czego służy koci język? Czy kocia toaleta jest tym, czym się nam ludziom wydaje? Dlaczego kot liże psa po głowie? Małgorzata Biegańska –Hendryk, behawiorystka kotów opowie o znaczeniu kociego rytuału.

Piotr Dziełakowski „Opowieści dzikiej treści”. Historie o leśnych zwierzętach, obserwacjach zwierząt i przyrody oczami filmowca, edukatora, ojca i wielkiego miłośnika przyrody.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku