°C

Związkowcy wspominają Jana Guza, długoletniego przewodniczącego OPZZ

Monika Bocian, Bogusław Motowidełko
 

W audycji biorą udział: Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego oraz Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".

W tym wydaniu audycji związkowcy wspominają postać zmarłego Jana Guza, długoletniego przewodniczącego OPZZ, który na czele organizasji stał od 2004 r. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. W 2015 r. z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego. W części 1. programu goście podsumowują także wyniki niedawnych eurowyborów z perspektywy ruchu związkowego.

Ile wyniesie płaca minimalna w 2020 roku? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, by w 2020 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło do 2450 zł, a minimalna stawka godzinowa do 16 zł. Teraz płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka 14,70 zł. Co związkowcy sądzą o tej propozycji?

Protest nauczycieli zrzeszonych w ZNP trwa, choć jego strajkowa forma została zawieszona do września.

ZNP zaproponował samorządom przyspieszenie o trzy miesiące wypłaty podwyżek w oświacie. Władze dużych miast nie biorą jednak tego pod uwagę – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta podaje, że pomysł związkowców miał na celu sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda wsparcie lokalnych władz dla nauczycieli. Miał to być pomysł także na częściową rekompensatę wynagrodzeń, które strajkujący nauczyciele utracili wskutek nie podejmowania pracy w kwietniu. Z sondy gazety wynika jednak, że duże miasta, także te, które jednoznacznie deklarowały wsparcie dla nauczycieli, nie zdecydowały się na taki krok.

Jak sytuację komentują związkowcy?

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku