°C

Nie zapomnijcie o górskich schroniskach!

Fot. Marek Arcimowicz
 

W majowy weekend część schronisk górskich będzie już otwarta. Nie, nie chodzi o noclegi, ale o wydawanie posiłków, jednak - zgodnie z obowiązującymi przepisami - tylko na wynos.

Schroniska górskie wraz z nastaniem epidemii zostały zamknięte. Wiele z nich to nie tylko obiekty noclegowe i gastronomiczne, ale również miejsca z duszą, które skupiają i integrują miłośników gór,  organizowane są tu jedyne w swoim rodzaju imprezy kulturalne i sportowe.

Tak jak na przykład klimatyczne schronisko Samotnia w Karkonoszach czy Pasterka w Górach Stołowych.

By ratować schroniska, utworzono zbiórki pieniędzy. W ten sposób można pomóc w utrzymaniu obiektów, a jednocześnie stać się właścicielem odzieży górskiej, książki z autografem, fotografii czy vouchera na nocleg na przykład w kultowym pokoju Anny Czerwińskiej – nr 13. Można zostać też posiadaczem złamanej narty wiszącej „od zawsze” w sali bufetowej,  czy szytej w Pasterce „PasterMaski”.

Swoje usługi w zamian za wpłatę oferują m.in. słynni himalaiści, biegacze, czy fotografowie National Geographic, tak jak Marek Arcimowicz, który z żoną Magdą prowadzi Samotnię. Bo, jak mówią, nie proszą o darowiznę, ale o wsparcie:

– Chodzi o to, byście teraz właśnie nie wycofywali zaliczek i waszych rezerwacji, kupowali nasze koszulki, zamawiali u nas usługi, a my z tego wszystkiego rozliczymy się, kiedy życie wróci do normalności – podkreśla Magda Arcimowicz. 

Maciej Sokołowski, dzierżawca dwóch schronisk w Górach Stołowych – Na Szczelińcu i Pasterki podkreśla:

– Robimy to z miłości, bo co tu kryć, oba te miejsca naprawdę kochamy. 

I opowiada, że marzec i kwiecień udało się przetrwać dzięki przyjaciołom schronisk, którzy na poczet zbiórki przekazali atrakcyjne fanty i swoje usługi (na przykład spacer po Górach Stołowych z Piotrem Pustelnikiem) oraz chętnie wpłacali pieniądze:

Dlatego planując pierwsze – po dwóch miesiącach – wypady w góry, nie zapomnijcie o schroniskach. 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku