°C

„Nie zapomnij o mnie”- reportaż Izabeli Patek

PATEK
 

Romana Kaszczyc urodziła się w miejscowości Kopyczyńce w dawnym województwie tarnopolskim. W roku 1945 zamieszkała we Wrocławiu, gdzie w 1962 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych uzyskując dyplom z ceramiki unikatowej i malarstwa. W tym samym roku zamieszkała w Barlinku, który stał się jej miejscem na ziemi.

Oprócz własnej pracy twórczej zajęła się animacją kultury dając podstawy do dziś działającym grupom twórczym.  Założyła między innymi Ognisko Plastyczne i Pracownię Ceramiki Unikatowej, współuczestniczyła w powstaniu: Towarzystwa Miłośników Barlinka, Teatru Poezji „Wiatrak”, lokalnej gazety „Echo Barlinka”. Romana Kaszczyc swoje pomysły artystyczne realizowała w różnych technikach: ceramice, malarstwie, rysunku, ilustracjach książkowych, scenografii, literaturze. Jej dorobek to ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, wiele spotkań autorskich, publikacji, tekstów wykorzystywanych do dziś przez teatry i wykonawców. Wydała też kilka książek.

Z okazji piątej rocznicy śmierci artystki w jej ukochanym mieście zorganizowano ,,Święto niezapominajki”. Twórcy z całej Polski namalowali na podstawie legendy przez nią napisanej 20 obrazów. Dzieła te są obecnie prezentowane w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Roma Barlinecka, bo tak ją nazywano, ukochała to miasto i okolice, a mieszkańcy do dziś darzą ją szacunkiem i sentymentem.

Romana Kaszczyc i Jej dzieła

Twórcze spotkanie sentymentalne.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku