°C

„Nie powrócę do źródła spokoju…”– reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00

Archiwum Byrskich
 

III Nagroda w Konkursie Dziennikarskim im. Edwarda Mincera "Samorząd Lubuski w Mediach 2020".

Zbigniew Herbert  został zatrudniony w roku 1965 w Teatrze imienia Juliusza Osterwy jako dramaturg i kierownik literacki. Takie stanowisko powierzyli mu wybitni twórcy polskiego teatru Irena i Tadeusz Byrscy z którymi przyjaźnił się przez wiele lat.

Zbigniew Herbert to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Był także eseistą i dramaturgiem i autorem słuchowisk radiowych. Zasłynął cyklem wierszy zatytułowanym „Pan Cogito”. Z wykształcenia prawnik, filozof i ekonomista. W swoim dorobku miał ponad 20 prestiżowych nagród literackich. Przez wiele lat był jednym z największych polskich pretendentów do literackiej Nagrody Nobla a jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Czy w Gorzowie można jeszcze odnaleźć ślady jego działalności? Tropami poety podążała Izabela Patek.

W reportażu wykorzystano wiersz Zbigniewa Herberta pt. ,,Testament” z płyty wydanej przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie oraz Miasto Gorzów z okazji 10. rocznicy śmierci poety. Recytują: Michał Anioł, Bogumiła Jędrzejczyk, Edyta Milczarek.

Zdjęcia i listy pochodzą z archiwum Ireny i Tadeusza Byrskich, a przechowywane są w Bibliotece Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża w Gorzowie.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku