°C

Nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary

Uroczystości w Hucie Pieniackiej, 23.02.2020, fot: Kamil Hypki
 

Dzisiejsza audycja z cyklu „Historie pisane na nowo” realizowana była z Huty Pieniackiej na Ukrainie, gdzie odbyły się uroczystości 76. rocznicy zbrodni dokonanej na polskich mieszkańcach tej miejscowości przez ukraińskich nacjonalistów.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności – mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło wówczas ok. 850 osób. W Hucie Pieniackiej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

W audycji relacjonowaliśmy także uroczystości w Pszczewie, gdzie upamiętniono mjr. Rudolfa Majewskiego ps. „Leśniak”,dowódcę 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, który w 1945 roku osiedlił się w Pszczewie, angażując się w życie społeczne. W 1946 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu we Wronkach, po pokazowym procesie politycznym przed Wojskowym Sądem.W 1949 roku został zamordowany.

Posłuchaj audycji:

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku