°C

„Nazywają mnie Dziwonia”- reportaż Izabeli Patek

Źródło: archiwum domowe

W cyklu wspominamy rok 2018 w środę po 18.00.

Krystyna Dziewiałtowska – Gintowt ukończyła fizykę na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Później krótko pracowała jako nauczyciel, by resztę życia zawodowego związać z instytucją badającą stan środowiska. Cały czas jednak tworzy gobeliny i wiersze.

Od kiedy pamięta nazywają ją ,,Dziwonią”. Wcześniej jednak o tym nie wiedziała. Ciągle coś  zbierała i przynosiła do domu, przeplatała. Świat przyrody to nieodłączna część jej natury. Wielką pasją Krzysztofa- nieżyjącego już męża pani Krystyny były ptaki. Któregoś dnia pan Krzysztof stwierdził, że w przyrodzie występuje przypadek taki jak jego żona – dziwonia. Mawiał : lata i wszystko przeplata. I tak już zostało.

 Jej  prace wystawiane były w Muzeum Lubuskim imienia Jana Dekerta w Gorzowie, w gorzowskim Teatrze imienia Juliusza Osterwy i w Miejskim Centrum Kultury ”Jedynka”. Znajdują się także jako ekspozycja stała w Muzeum Łąki w Owczarach. Dziwonia właśnie wydała książkę pt. ”.Słowa podzielone między wiersze i obrazy”, w której przeczytać można jej wiersze oglądając fotografie gobelinów, w które wplata rośliny zebrane w plenerze.

Jedna odpowiedź do “„Nazywają mnie Dziwonia”- reportaż Izabeli Patek”

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.