°C

„Na Wschodzie i Zachodzie”- tradycja ciągle żywa.

Galek
 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych nadzieją i miłością, życzą reportażyści Radia Zachód.

W świąteczną, wielkanocną niedzielę zapraszamy Państwa do Białkowa, wsi w gminie Cybinka nazywanej enklawą Polesia. Mieszkańcy o poleskich korzeniach z sentymentem wspominają miejsce swojego pochodzenia- szczególnie w okresie świątecznym. O poleszuckich tradycjach wielkanocnych  opowiedziały i zaśpiewały nam Panie Leokadia Szołtun, Irmina Tofpik, Stanisława Pałyska, Maria Dobryniewska i regionalista Eugeniusz Nieparko.

Towarzystwo Miłośników Polesia i Białkowa z wielkim szacunkiem pielęgnuje kulturę, tradycję i tożsamość swoich ojców, przekazując młodszym pokoleniom to co piękne i szlachetne. Jego Prezeska Pani Leokadia Szołtun tak mówi o sobie i innych Poleszukach:

…od tamtych czasów minęło już wiele  lat, ale pamięć i tęsknota pozostała. Do dziś w Białkowie zachował się język, który jest  mieszaniną polskiego i białoruskiego. Wielu ludzi, choć urodzeni już na Ziemi Lubuskiej, rozmawia tamtym językiem. Zachowały się tradycje, niemal stuletnie stroje poleskie, które  starannie przechowywano i zabezpieczano przed zniszczeniem. Zachowało się wiele innych cennych pamiątek, które przechowywane są w utworzonej przez  Towarzystwo „Izbie pamięci”. Na bazie Towarzystwa Miłośników Polesia zawiązał się zespół śpiewaczy „Kryniczeńka”, którego głównym repertuarem są dawne pieśni  poleskie. Obecnie śpiewamy je na różnych  uroczystościach lokalnych i ponadlokalnych, promując w ten sposób naszą wieś, gminę, powiat i województwo. Organizujemy i bierzemy udział w różnego rodzaju  imprezach, festynach i świętach ludowych, na których oprócz śpiewu promujemy poleskie kulinaria, tj.: pierogi, bliny, tołkanice, kołduny, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczestników różnych świąt. Poprzez udział w różnych przedsięwzięciach utrwalamy naszą tożsamość, podtrzymujemy piękną kulturę i tradycje poleskie, aby młodsze pokolenie  nigdy nie zapomniało o swoich korzeniach. Jest to główny cel działalności statutowej  Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa .           

Posłuchaj reportażu.

 Podczas nagrań do reportażu.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku