°C

„Na ojczyzny łono”

graf. Krzysztof Filmanowicz
 

W kolejnej audycji z cyklu „Historie pisane na nowo” przypomnieliśmy audycję „Na ojczyzny łono”. Zdobyła ona nominację do Grand Prix Prezesa IPN w konkursie Audycja Historyczna Roku. W audycji także relacja z Pszczewa. Zorganizowano tu inscenizację historyczną opowiadającą o początkach miasta w XIII w.

Posłuchaj audycji:

Cezary Galek i Kamil Hypki z Radia Zachód z finałowymi nominacjami w konkursie IPN „Audycja Historyczna Roku”. Wyniki poznamy za miesiąc. W piątek ogłoszono nominacje w tegorocznej edycji konkursu. Najlepsze audycje radiowe i telewizyjne poświęcone najnowszej historii Polski zostaną nagrodzone już po raz siódmy.Nominowani zostali: Kamil Hypki (w kategorii „Wydarzenie” o Grand Prix Prezesa IPN) oraz Cezary Galek (w kategorii „Historia regionalna”).

Jury wskazało audycję Kamila Hypkiego „Na ojczyzny łono”. To historia ośmiu powstańców wielkopolskich z Kompanii Wielichowskiej, którzy polegli w bitwie pod Kargową w lutym 1919 roku. Zostali pochowani po niemieckiej stronie granicy. Dopiero po kilku latach ich szczątki zostały sprowadzone do Polski.

Z kolei audycja Cezarego Galka „Szef” to dokumentalne wspomnienie ks. Witolda Andrzejewskiego, kapelana gorzowskiej Solidarności. W stanie wojennym współorganizował on pomoc osobom represjonowanym i ch rodzinom.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku” poznamy 28 listopada podczas gali w Białymstoku. Dodajmy, że w poprzednich latach w tym najbardziej prestiżowym konkursie na audycje historyczne, dwukrotnie nagrodzony został Kamil Hypki. Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku