°C

„Muzyka dla Doroty” – posłuchaj reportażu Renaty Wcisło

JAN MAZUR
 

Najpiękniejsza szkoła muzyczna w Polsce, a może i w całej Europie znajduje się w Żaganiu.

Ta architektoniczna perełka została wybudowana w XIX w. przez księżną Dorotę de Talleyrand-Périgord jako szpital. Po dwóch wiekach, na początku lat dwutysięcznych służba zdrowia  miejsce to opuściła. Obiekt niszczał. Ówczesny dyrektor żagańskiej szkoły muzycznej Stanisław Piniuta zaproponował ideę stworzenia Europejskiego Centrum Muzycznego. Na razie powstała nowa siedziba szkoły muzycznej. Zabiegi o przejęcie, remont i adaptację kompleksu zabytkowych budynków wraz z historycznym parkiem trwały wiele lat. Rewitalizacja zakończyła się latem 2021 roku i kosztowała 35 milionów złotych! To druga największa inwestycja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w poprzednim roku. Choć nauka w nowych obiektach trwa już miesiąc – jak mówi dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Hubert Dziedzic – przeprowadzka ciągle trwa. Jednak, jak podkreślają nauczyciele, to magiczne i twórcze miejsce. Wierzą, że księżna Dino czuwa nad muzykami i całym Żaganiem, nad którym – dzięki niej – od prawie dwóch wieków unosi się duch kultury i sztuki.

Posłuchaj audycji.

Rozmowa z autorką po emisji audycji.

Foto Jan Mazur.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku