°C

Można panikować

Dr Zbigniew Zawada, biolog, archiwum domowe
 

"Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu (...) z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem. Rezultatem tej współpracy jest film „Można panikować” - można przeczytać na stronie moznapanikowac.pl

O filmie, w którym z perspektywy bardzo osobistej poruszana jest kwestia zmian klimatycznych, porozmawiam z doktorem Zbigniewem Zawadą – biologiem, który od lat na antenie porusza zagadnienia dotyczące relacji człowieka z przyrodą.

Ciekawym wydaje się fakt, że reżyser filmu dokumentalnego wybrał nieoczywisty środek wyrazu – bardzo osobistą relację bohatera, który mimo swojego zawodu oraz naukowego podejścia do tematu, odkrywa zaskakujące oblicze – człowieka wrażliwego, empatycznego i przyznającego się do własnej bezsilności wobec mechanizmów rządzących światem. 

Profesor Szymon Malinowski – „-Ludzie mają nie wiedzę a poglądy. Nie widzą zmian klimatu, bo tego nie widać, jeśli się nie ma wiedzy. Ktoś zobaczy w telewizji wybuch wulkanu i myśli, że więcej gazów cieplarnianych emituje wulkan niż elektrownia w Bełchatowie. A jest dokładnie odwrotnie”.

Film można obejrzeć bezpłatnie tylko do 7 czerwca 2020r.

Rozmowa z doktorem Zbigniewem Zawadą o filmie „Można panikować”:

21:20 Dlaczego koty wolą patrzeć na nas z góry? Na to pytanie odpowie w audycji behawiorystka Małgorzata Biegańska-Hendryk.

Posłuchaj podcastu:

 

21:45 „Opowieści dzikiej treści” – niezwykle urocze i pełne osobistych refleksji historie z obserwacji przyrody filmowca i fotografa, Piotra Dziełakowskiego.

Dzikie skoki koziołka:


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku