°C

„Monsieur Sraluch”

Gołębie fot. Ewelina Karpacz-Oboładze
 

Lubimy podglądać przyrodę, zaglądać ptakom do gniazd, podziwiać byki na rykowiskach czy sznurujące wilcze watahy. Gdy jednak ta przyroda pojawia się na osiedlach, puka do naszych mieszkań i zagląda w okna, wtedy zwykle odganiamy ją niecierpliwym ruchem ręki. Ewelina Karpacz-Oboładze opowiedziała zgoła inną historię. O tym, co stało się gdy pewnego dnia zostawiła otwarty balkon, przez który wszedł biały jak śnieg Monsieur Sraluch.

Srebrniak Polski zamieszkał z rodziną Eweliny. Wybrał sobie półkę na książki a czasem podglądał ją w kuchni.

Gołąb wpuszczony do domu to jednak rzadkość, ponieważ te ptaki budzą u ludzi niechęć co niestety potwierdza też Mariusz Dudek, wieloletni warszawski hodowca Srebrniaka Polskiego, który miłości do gołębi nauczył się od swojego taty.

Monsieur Sraluch może trochę odczarowuje mit, że gołąb to brudny  ptak roznoszący choroby. Biały piękny ptak wniósł do domu Eweliny trochę humoru, ale przede wszystkim wprowadził element bajkowości w lockdownową rzeczywistość.  

Ewelina Karpacz-Oboładze przez wiele lat była reportażystką Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, historię Monsieura Sralucha opisywała przez wiele tygodni w sieci.

Mariusz Dudek, hodowca Srebrniaka Polskiego, miłości do gołębi nauczył się od swojego taty. Ulubieniec pana Mariusza to Siwy, który zawsze przylatuje usiąść mu na ramieniu, gdy tylko hodowca  pojawi się w gołębniku.

Pan Mariusz należy do Warszawskiego Związku Hodowców Gołębi i Drobiu Ozdobnego.

Zapytałam hodowcę czy często zdarza się, że ptaki tej rasy często szukają kontaktu z człowiekiem?

_________________________________________________________________________________

Co kot chce nam powiedzieć swoim ogonem? Małgorzata Biegańska-Hendryk uważa, że sam ogon to za mało, żeby zrozumieć kota. Dziś po 21:15 w Radio Zachód cotygodniowy cykl „Co w kocie piszczy”?

Opowieści dzikiej treści”, w których filmowiec i fotograf, Piotr Dziełakowski, wprowadza nas w tajemniczy świat przyrody, który jednak w opowieściach Piotra nabiera też humorystycznego rysu.

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku