°C

Moje przyjaciółki z Ravensbruck

RADIOWIECZÓR

30 kwietnia 1945 roku wojska radzieckie wyzwoliły obóz koncentracyjny Ravensbrück, największy na terenie Niemiec tego typu obóz dla kobiet.

Obóz powstał w 1939 roku, pierwsze więźniarki trafiły do niego wiosną tego roku. Polki przyjechały do Ravensbrück we wrześniu. W tym, jak i w kolejnych transportach znalazły się działaczki społeczne, inteligentki, konspiratorki i uczennice tajnych kompletów. Więźniarki z Polski stanowiły największą grupę, w sumie przez gehennę obozu przeszło ich 40 tys. W obozie przeprowadzano na kobietach eksperymenty pseudomedyczne. Niemcy nazywali więźniarki „królikami doświadczalnymi”. Najmłodsza z Polek miała 16 lat. Rejestr więźniów z lat 1939-1945 obejmuje ok. 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn oraz ok. 1 tys. dziewcząt. Piekło Ravensbruck przeszli ludzie z 27 narodowości.

Okładka książki Moje przyjaciółki z Ravensbrück

Rozmowa z autorką o 20.30

Bohaterem drugiej książki wieczoru jest…Lwów. Jeszcze 100 lat temu Lwów był miastem wielu kultur, języków i wyznań. Dziś w mieście będącym niegdyś ostoją polskości jesteśmy turystami.

Okładka książki Lwów. Portret utraconego miasta

Zapraszam po nią o 21.30

 

15 odpowiedzi na “Moje przyjaciółki z Ravensbruck”

  1. Temat fantastyczny ,jeśli można to tak określić . Dziwi mnie fakt małej znajomości wiedzy o istnieniu tego Obozu . Niesamowite były te kobiety w czasach okrutnych ,wojny i braku człowieczeństwa . .Więźniarki wyjątkowe ,Polki były określane jako te -niezłomne,dumne i fantastyczne więzi międzyludzkie .

  2. Jestem zdziwiona małą znajomością tematu ,o obozie Ravensbruck czytała dużo i dawnooo, o bunkrach głodowych , o pseudonaukowych badaniach medycznych do który były wykorzystywane ! kobiety i młode dziewczyny , karach okrutnych a niezasłużonych ,jedno wielkie cierpienie niewinnych ludzi ,straszne . Ale była też wielka przyjaźń i wspieranie wzajemne w tym cierpieniu . Pamiętam książkę napisaną przez lekarkę /studia medyczne po wojnie/ wspominała swój pobyt , pisała że było to piekła na ziemi , nie udało się przetrwać wielu naszym więźniarkom ,kobietom i dziewczyną .

  3. Prawda to , niewiele wiemy o miłości ale coś takiego się dzieje /hormony szaleją / że czujemy te przysłowiowe motyle w brzuchu 🙂 i tylko zal że pierwsza która powinna być jedyną na całe życie , nie przetrwa próby czasu albo tez okazuje się być zwodniczą ,oszukanym uczuciem ,szkoda . Ale bywają takie uczucia które są trwałe i piękne i trwają w naszych sercach i pamięci na lata. Piekna piosenka ale jest takich o uczuciach niezwykłych wiele piosenek .- Gwiazdki z nieba nie dostaniesz -, wykonywana przez NO TO CO , smutna ,nawet bardzo ..Doliny w kwiatach – Krystyna Konarska ,Był taki ktoś – tak mi się wydaje że , wiele dziewczyn sobie nuciło . A specjalne miejsce w pamieci zajmują te ballady śpiewane przy ogniskach , oj to były szlagiery 🙂

  4. Piękna architektura, secesja wyjątkowej urody i ślady naszego -panowania- w tym mieście ,wycieczki poznawcze oraz wyjazdy do Ostrej Bramy ,podziwianie obrazu Matki Boskiej ,tak pięknie opisanej przez Adama Mickiewicza w Inwokacji. Tak zostają wspomnienia ale i tak dobrze , że można podziwiać i rozpamiętywać czasy świetności.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.