°C

„Mistrz Adam z Głogusza” – posłuchaj reportażu Cezarego Galka

Galek
 

W cyklu "Reportaż na bis" opowieść o organmistrzu Adamie Olejniku, która została nagrana w 2012 roku. Od tego czasu w życiu bohatera wydarzyło się wiele o czym opowie po emisji audycji.

Dawne rzemiosła w dobie produkcji masowej odchodzą w zapomnienie. A przecież często są to zawody związane nie tylko z prawidłowym funkcjonowaniem przedmiotów codziennego użytku, ale penetrujące obszary naszej kultury, historii i sztuki. Bardzo dobrym przykładem jest historia życia Adama Olejnika – jednego z nielicznych w tej części Polski dyplomowanego mistrza renowacji i budowy organów. Z jednej strony zdobywał wiedzę jak jego poprzednicy sprzed wieków terminując u doświadczonego mistrza, z drugiej szukając własnych rozwiązań i gromadząc  potrzebną wiedzę. Kontakt ze starymi organami i ich historią stymuluje organmistrza do podejmowania działań na rzecz przywracania ich naturalnego brzmienia i  piękna ukrytego między starymi piszczałkami, gdzieś za szafą skrywającą skomplikowany mechanizm i… „dotyk” budowniczego instrumentu. Organy to dla mistrza Adama nie tylko zawodowe wyzwanie, ale również miłość bezkompromisowa niepozostawiająca wątpliwości co trafności wyboru życiowej drogi.

Posłuchaj audycji.

Rozmowa mistrzem Adamem po emisji audycji.

Podczas nagrań w Głoguszu i Klępsku.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku