°C

Miłośnicy żurawi, łączcie się – dziś po 20:00

Kamera ŻurawTV

Dziś po 20:00 w magazynie Między Nami Zwierzętami  zespół "Żurawia w lesie" opowie o 3-letnim i niezwykłym - bo pierwszym na świecie - streamingu z żurawiego gniazda, który został uruchomiony 1 kwietnia 2019r. na włoszakowickich bagnach w gminie Wschowa.

Jest to pierwsza na świecie czynna kamera online obserwująca gniazdo żurawia, a materiał (obraz i dźwięk) zarejestrowany przez nią, będzie przedmiotem badań naukowych, którymi zajmie się Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt edukacyjny „Żuraw w lesie” postał w głowie Piotra Dziełakowskiego, fotografa przyrodniczego, mieszkańca Wschowy, który jest lokalnym edukatorem ekologicznym i wielkim pasjonatem tych tajemniczych ptaków.

Trzy lata temu zaczął się pierwszy streaming z gniazda, tysiące internautów śledziło wtedy dwa żurawie i z zapartym tchem czekało na wyklucie się młodych.

Od 1 kwietnia tego roku ruszył trzeci sezon streamingu wzbogacony o drugą kamerę, dzięki której widz może sam decydować, z której strony chce zobaczyć gniazdo i wysiadującego jaja żurawia.  

O początkach projektu, trudnościach technicznych, transmisji on line, czekaniu na wodę i walce z melioracją –  opowiedzą goście czyli zespół „Żurawia w lesie”:

Ryszard Łopusiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice

Piotr Dziełakowski, edukator przyrodniczy, miłośnik żurawi, fotograf

Dr Marcin Bocheński, ornitolog Wydział Nauk Biologicznych UZ

Marek Wąsowicz, Nadleśnictwo Włoszakowice

Krzysztof Jasek, Jacek Radajewski z firmy Kaja Komputer, która od początku projektu zapewnia wsparcie techniczne.

Audycja do posłuchania:

 

Po 21:15 Kot Stefan i Małgorzata Biegańska Hendryk – zoodietetyk – zapraszają na ciąg dalszy rozmowy o roślinach w diecie zwierząt. Czy można kotom i psom podawać resztki z obiadu, zioła i owoce?

 

 

 
 
 
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.