°C

Męczeńska śmierć o. Leandra

fot. Kamil Hypki
 

Dziś w cyklu "Historie pisane na nowo" mówiliśmy o śledztwie IPN, który bada sprawę zbrodni komunistycznej w latach 1952-1958 w Międzyrzeczu - Obrzycach. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bezprawnie zamykali w szpitalu psychiatrycznym działaczy antykomunistycznych organizacji. Strażnicy i personel mięli też znęcać się nad więźniami politycznymi przetrzymywanymi w placówce.

Przypomnieliśmy też postać o. Leandra Kubika ze Starego Kramska. W 1942 roku zakonnik zginął zamęczony w hitlerowskim więzieniu we Wronkach, gdzie był więziony za współpracę z konspiracyjną organizacją "Czarny Legion". Kilka dni temu w Kramsku odsłonięto obelisk upamiętniający zakonnika.

Posłuchaj audycji:

 

IPN wszczął śledztwo w sprawie domniemanej zbrodni komunistycznej, do której miało dochodzić w latach 1952-1958 w Międzyrzeczu-Obrzycach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bezprawnie zamykali w szpitalu psychiatrycznym działaczy antykomunistycznych organizacji. Strażnicy i personel mięli też znęcać się nad więźniami politycznymi przetrzymywanymi w placówce.

IPN ustalił do tej pory, że w szpitalu w Międzyrzeczu-Obrzycach przetrzymywano więźniów politycznych z ówczesnego województwa zielonogórskiego, ale także z Wrocławia i Poznania.

Osoby posiadające informacje w tej sprawie mogą kontaktować się z:

  • Gorzowska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Jagiellończyka 4, tel. 95 718 28 62
  • Zielonogórskie biuro Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, ul. Jedności 67, tel. 695 602 439

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku