°C

Loty marszałka Kuchcińskiego, bakteria w szpitalu i Brygada Świętokrzyska

W tym coś jest (on-line)
 

W wakacyjnej edycji audycji, dostępnej tylko w internecie, komentujemy najważniejsze tematy z mijającego tygodnia.

Zamieszanie wokół lotów Marszałka Marka Kuchcińskiego rządowym samolotem doprowadziło ostatecznie do jego dymisji i do wyboru nowego marszałka sejmu. Swoją drogą okazało się, że poprzednio politycy także korzystali z rządowych samolotów w sposób budzący wątpliwości. Rząd deklaruje wprowadzenie nowych i bardziej precyzyjnych regulacji. W sprawie tej pojawiają się głosy skrajnie populistyczne. Jak znaleźć balans pomiędzy oczywistymi kosztami działania państwa, a nadużywaniem uprawnień, które opozycja, niepomna swoich rządów, nazywa przywilejami? Jak mierzyć skuteczność sprawowania władzy w kontekście tych uprawnień?

W Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze pojawiło się ognisko epidemiologiczne odpornej na antybiotyki, niezwykle groźniej bakterii zwanej „New Dehli”. Władze sanitarne wskazują na nieprzestrzeganie przez szpital zalecanych procedur. Władze szpitala i marszałek Elżbieta Polak twierdzą, że nie nastąpiło złamanie prawa. Szpital zawiesił wykonywanie zabiegów planowych i nie wiadomo kiedy je wznowi. Zastanawiamy się, czy można było tej epidemii uniknąć, czy szpital zlekceważył zagrożenie i czy obowiązujące w innych placówkach medycznych procedury powinny być zastosowane w zielonogórskim szpitalu, mimo , że nie są ustawową normą prawną.

15 sierpnia obchodzimy 99. rocznicę największego militarnego sukcesu Polski w historii nowożytnej, zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Święta, które jest także Dniem Wojska Polskiego. Pokonanie bolszewików powstrzymało marsz komunizmu na zachód i uratowało Europę przed tym zbrodniczym systemem. Równolegle świętowano powstanie Brygady Świętokrzyskiej, wyłonionej z Narodowych Sił Zbrojnych, która zawdzięcza zręczności dowódców przedostanie się poprzez linię frontu do strefy amerykańskiej, dzięki czemu uniknęła losu większości oddziałów Armii Krajowej, a której środowiska lewicowe przypisują domniemane zbrodnie. Warto przy tych okazjach zapytać o to, jak politycy rozmaitych opcji wykorzystują historię do wojen partyjnych, niebaczni na prawdę historyczną i potrzebę tworzenia narodowej wspólnoty.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku