°C

W DRODZE DO NIEPODLEGŁEJ… „Listy z Ravensbruck”- nagrodzony reportaż Magdy Grydniewskiej

Radio Lublin

Nagroda specjalna KRRIT w niedzielę po 9.00.

Rozpoczynamy prezentację audycji wyróżnionych i nagrodzonych w zorganizowanym według mojego pomysłu przez Radio Zachód Ogólnopolskim Radiowym Konkursie Dziennikarskim „W drodze do Niepodległej. Koncert Galowy odbył się 4 października w Sali Filharmonii Zielonogórskiej a relacja jego przebiegu, werdykt Jury. Kantata radiowa serwis foto znajdują się w specjalnej zakładce na naszej stronie internetowej.

Jako pierwszy  wyemitujemy reportaż Magdy Grydniewskiej z Polskiego Radia Lublin uhonorowany Nagrodą Specjalną KRRiT. Poruszający temat i duża dawka emocji sprawiły, że losy bohaterek audycji wydają się nam po latach mimo upływu czasu niezwykle bliskie. Punktem wyjścia powstania tej audycji były listy pisane podczas II wojny światowej moczem przez lubelskie harcerki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck, które stały się źródłem informacji o niemieckich eksperymentach medycznych. Pisane były w ten sposób jako atramentem sympatycznym na wewnętrznej stronie ocenzurowanych kopert. Harcerki podały listę operowanych, rodzaj eksperymentów i nazwiska oprawców. Niemcy do końca nie wiedzieli skąd BBC, czy senat USA wiedzą o tym co się dzieje w niemieckim obozie. Ta historia została odkryta dopiero w naszych czasach.

Wręczenie nagrody (laudacja prof. Janusz Kawecki- KRRiT).

Rozmowa z laureatką nagrody Magdą Grydniewską po emisji reportażu.

POSŁUCHAJ AUDYCJI

(Foto z Gali K.Filmanowicz, Foto Listy-PR Lublin)

 

Skomentuj przez Facebooka
Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.