°C

Lew Szestow (1866-1938), czyli o niezakorzenieniu

Lew Szestow. Wikipedia

Co prawda, nie pisał o kobietach, ale to dzięki kobiecie wiemy o nim i jego twórczości. Największe zasługi w przedstawieniu biografii i biografii intelektualnej Szestowa ma jego młodsza córka – Natalia Baranowa-Szestowa.

Są dwie szkoły w podejściu do twórczości Lwa Szestowa – mówi prof. Lilianna Kiejzik. Pierwsza, reprezentowana m. in. przez kobietę – Ramonę Fotiade – sytuuje go w kontekście filozoficznym, druga, którą przedstawia Olga Tabacznikowa (University of Bath) eksponuje podejście do twórczości myśliciela z perspektywy literackiej Szestow dużo pisał o Puszkinie, Gogolu, Turgieniewie, Czechowie, Rozanowie, Sołowjowie etc.). Jest jeszcze jedna badaczka, Judith Kornblatt, która pisze właśnie o „niezakorzenieniu” Szestowa i łączy je z jego sytuacją życiową, a dokładniej – z emigracją. Gdyż emigrując z Rosji pozostawił za sobą nie tylko kraj, ale i swoje usytuowanie w kulturze żydowskiej.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.