°C

Lew Szestow (1866-1938), czyli o niezakorzenieniu

Lew Szestow. Wikipedia
 

Co prawda, nie pisał o kobietach, ale to dzięki kobiecie wiemy o nim i jego twórczości. Największe zasługi w przedstawieniu biografii i biografii intelektualnej Szestowa ma jego młodsza córka – Natalia Baranowa-Szestowa.

Są dwie szkoły w podejściu do twórczości Lwa Szestowa – mówi prof. Lilianna Kiejzik. Pierwsza, reprezentowana m. in. przez kobietę – Ramonę Fotiade – sytuuje go w kontekście filozoficznym, druga, którą przedstawia Olga Tabacznikowa (University of Bath) eksponuje podejście do twórczości myśliciela z perspektywy literackiej Szestow dużo pisał o Puszkinie, Gogolu, Turgieniewie, Czechowie, Rozanowie, Sołowjowie etc.). Jest jeszcze jedna badaczka, Judith Kornblatt, która pisze właśnie o „niezakorzenieniu” Szestowa i łączy je z jego sytuacją życiową, a dokładniej – z emigracją. Gdyż emigrując z Rosji pozostawił za sobą nie tylko kraj, ale i swoje usytuowanie w kulturze żydowskiej.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku