°C

W cyklu Reportaże z lasu: „Leśniczówka z dziecięcych wspomnień”

 

Jak często może się zdarzyć reporterowi, że jedzie na nagranie w miejsce, które bardzo dobrze zna? Umawiając się z leśnikiem Ireneuszem Deptuchem, żeby porozmawiać o jego pszczelarskiej pasji,  nie przypuszczałam nawet, że cofnę się w czasie i odwiedzę leśniczówkę, w której wiele lat wcześniej mieszkał mój wujek, także leśniczy.

Wakacje u cioci i wujka zostawiły wiele wspomnień. Pamiętam szerszenie latające wokół jabłoni, z której tak lubił jabłka mój tato. Stodołę pełną siana i wujka rąbiącego drewno. No i wielką lipę przy bocznej furtce. 

Z ciekawością odkrywamy z leśnikiem miejsca, które zapisały się w mojej pamięci. Szukamy wychodka, dębów i chlewika cioci. Dzisiejsze zabudowania nie przypominają tych z lat 70 i 80, ponieważ dom i stary budynek gospodarczy przeszły gruntowny remont, ale dochodzę do wniosku, że właściwie pamiętam wszystko, tyle że w lustrzanym odbiciu.

I nie pominę tego wątku w reportażu o pasji pana Ireneusza, leśnika z Nadleśnictwa Żagań.

Dlatego jedną z bohaterek będzie dr Joanna Ulatowska, psycholog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która zajmuje się naukowo zniekształcaniem pamięci.

Powrót do dzieciństwa jest przecież niezwykłą podróżą w najdalsze jej zakamarki.

Podcast: 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

Jak przyroda może pomóc nam w trudnych czasach? Czy las powinno się przepisywać na receptę jak lek?

O tym, jak bardzo las oddziałuje na cały organizm człowieka, opowie Sylwia Wieczór-Czech z Nadleśnictwa Nowa Sól, która po raz pierwszy na studiach zetknęła się z sylwoterapią, czyli leczniczym wpływem lasu i drzew na człowieka.

W piękny sobotni i listopadowy poranek spacerujemy pośród migoczących rudością i czerwienią drzew. W spacerze uczestniczy też Vigo, synek pani Sylwii, którego beztroska zabawa wciąż przypomina nam o tym, że smaki, zapachy i obrazy, których doświadczymy  będąc dziećmi, na zawsze zapiszą się w naszej pamięci.

Audycja:

 

__________________________________________________________________________________________________

W audycji także rozmowa z Eweliną Fabiańczyk, rzeczniczką Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, która będzie dotyczyła zasad i obostrzeń aktualnie obowiązujących w lubuskich lasach w czasie pandemii. Dowiemy się, czy trzeba w lesie nosić maseczki, czy można grupowo uczestniczyć w różnych biegach, maratonach, wycieczkach rowerowych, a także jak pandemia wpłynęła na zachowania użytkowników lasów. 


21:15 Konkurs z leśnymi nagrodami, który prowadzi Iza Kwiatkowska, oraz stały cykl leśnika Andrzeja Nowackiego z Nadleśnictwa Gubin o leśnych ciekawostkach. Dla uczestników, którzy odpowiedzą na 3 pytania, RDLP przygotowała upominki.

Andrzej Nowacki:

______________________________________________________________________________________________________

 

21:45 „Opowieści dzikiej treści”. Piotr Dziełakowski, filmowiec, edukator i znawca żurawi wprowadza w świat dzikiej przyrody. WARTO!

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku