°C

Lecz się przytulaniem. Wystarczy nawet 20 sekund dziennie

Fot. Pixabay
 

Naukowcy już dawno stwierdzili, że przytulanie jest nam niezbędne do życia. Choć trudniej o te czułe gesty w czasach pandemii, warto o tym pamiętać. Bo dotyk czyni cuda - od serdecznego uścisku dłoni po tulenie całym ciałem, głaski i pieszczoty. A dziś właśnie obchodzimy Dzień Przytulania.

„Weź nie pytaj, weź się przytul” – śpiewa Paweł Domagała. I dobrze wie, o co chodzi, bo według badań przeprowadzonych przez Organizację British Heart Foundation już 20 sekund przytulania obniża poziom stresu i ma dobroczynny wpływ na serce: spada ciśnienie krwi i tętno.

Dobrze też wiedział o tym chilijski psycholog Rolando Toro. Wymyślił metodę leczenia przez biodanzę, czyli taniec życia, w którym jest też dużo głaskania, pieszczot i przytulania. A to wyzwala pozytywne uczucia, poprawia nastrój, wzmacnia więzi. 

Dobrze wie o tym Agnieszka Sut, która właśnie tą metodą pracuje na warsztatach:

A co jeśli nie ma nikogo pod ręką? To może… „Do serca przytul psa, weź na kolana kota…” – jak śpiewał kabaret Elita. 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku