°C

KRÓL – „Nieumiarkowania”

Błażej Król to wokalista i kompozytor. Związany przeszłością z wieloma zespołami, między innymi współtworzył eteryczny duet UL/KR. Komponuje i wykonuje swoje utwory, śpiewając napisane przez siebie teksty. Teksty, które są elementem łączącym wszystkie jego dotychczasowe projekty: nieco abstrakcyjne, ale mające ukryty wartościowy sens, dające wiele do zrozumienia, choć w sposób nieoczywisty.

Urodził się 9 lutego 1984 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Komponuje i wykonuje swoje piosenki, śpiewając napisane przez siebie teksty. Teksty, które są elementem łączącym wszystkie jego projekty: abstrakcyjne i absurdalne, utrzymane w mglistej i wieloznacznej poetyce. Wielu opisując twórczość Króla, porównuje ją do estetyki piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej. 

Jego pierwszym muzycznym projektem był założony w 2001 roku zespół Kawałek Kulki. Skąd taka nazwa? ”Szczerze mówiąc, sam nie mam pojęcia, dlaczego akurat Kawałek Kulki – opowiada Król – Nazwa zespołu powstała spontanicznie, na skutek burzy mózgów. Każdy może sobie teraz dorobić własną historię”. Zespół zwyciężał na przeglądach Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie (2002, 2003); w 2004 roku otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę za najlepsze teksty na Gorzowskim Rock Festiwalu.

W ich muzyce melodyjne gitarowe piosenki łączyły się z wpływem muzyki elektronicznej i przeróżnych nurtów psychodelii, wszystkiemu towarzyszyły charakterystyczne rozpoetyzowane i teksty. 

Muzycznie to charakterystyczna przestrzenna produkcja, która łączy w sobie nowoczesne, alternatywne aranżacje, połączone z brzmieniem starych kaset. Coraz ważniejszą rolę w muzycznej przygodzie Błażeja odgrywa jego żona – Iwona. Początkowo doradzała, komentowała, zajmowała się kwestiami artystycznymi od strony około producenckiej. Od paru lat jest pełnoprawnym członkiem zespołu, tworzą i występują razem na scenie. Gdyby zliczyć wszystkie albumy, które tworzył lub współtworzył Błażej Król, jesienią doczekamy się 12 albumu artysty pt. „Nieumiarkowania”.

Lista utworów:
01. Godzina piętnasta i ciemno
02. Głodne dusze
03. Pierwszy i ostatni
04. Okazało się
05. Te smaki i zapachy
06. Czas siedmiu prób
07. Druga pomoc
08. W dole miasta
09. Gula

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.