°C

KRÓL – „Nieumiarkowania”

 

Błażej Król to wokalista i kompozytor. Związany przeszłością z wieloma zespołami, między innymi współtworzył eteryczny duet UL/KR. Komponuje i wykonuje swoje utwory, śpiewając napisane przez siebie teksty. Teksty, które są elementem łączącym wszystkie jego dotychczasowe projekty: nieco abstrakcyjne, ale mające ukryty wartościowy sens, dające wiele do zrozumienia, choć w sposób nieoczywisty.

Urodził się 9 lutego 1984 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Komponuje i wykonuje swoje piosenki, śpiewając napisane przez siebie teksty. Teksty, które są elementem łączącym wszystkie jego projekty: abstrakcyjne i absurdalne, utrzymane w mglistej i wieloznacznej poetyce. Wielu opisując twórczość Króla, porównuje ją do estetyki piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej. 

Jego pierwszym muzycznym projektem był założony w 2001 roku zespół Kawałek Kulki. Skąd taka nazwa? ”Szczerze mówiąc, sam nie mam pojęcia, dlaczego akurat Kawałek Kulki – opowiada Król – Nazwa zespołu powstała spontanicznie, na skutek burzy mózgów. Każdy może sobie teraz dorobić własną historię”. Zespół zwyciężał na przeglądach Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie (2002, 2003); w 2004 roku otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę za najlepsze teksty na Gorzowskim Rock Festiwalu.

W ich muzyce melodyjne gitarowe piosenki łączyły się z wpływem muzyki elektronicznej i przeróżnych nurtów psychodelii, wszystkiemu towarzyszyły charakterystyczne rozpoetyzowane i teksty. 

Muzycznie to charakterystyczna przestrzenna produkcja, która łączy w sobie nowoczesne, alternatywne aranżacje, połączone z brzmieniem starych kaset. Coraz ważniejszą rolę w muzycznej przygodzie Błażeja odgrywa jego żona – Iwona. Początkowo doradzała, komentowała, zajmowała się kwestiami artystycznymi od strony około producenckiej. Od paru lat jest pełnoprawnym członkiem zespołu, tworzą i występują razem na scenie. Gdyby zliczyć wszystkie albumy, które tworzył lub współtworzył Błażej Król, jesienią doczekamy się 12 albumu artysty pt. „Nieumiarkowania”.

Lista utworów:
01. Godzina piętnasta i ciemno
02. Głodne dusze
03. Pierwszy i ostatni
04. Okazało się
05. Te smaki i zapachy
06. Czas siedmiu prób
07. Druga pomoc
08. W dole miasta
09. Gula

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku