°C

Kresowa tożsamość

graf: kuria diecezjalna
 

Dziś cyklu "Historie pisane na nowo" rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Wasilewskim, badaczem tożsamości społeczno-kulturowej na ziemiach zachodnich. Porozmawiamy m.in. o historii przesiedleń z dawnych kresów po II wojnie światowej. Mówiliśmy też ustanowieniu w Skwierzynie sanktuarium poświęconego Matce Bożej Klewańskiej. To miejsce dedykowane w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.

Inicjatywa ma pozwolić na nowo odkryć bogactwo wiary i kultury Kresowian oraz pomoże w ożywieniu pamięci o własnych korzeniach wśród nowych pokoleń.

Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech, względnie w Szwajcarii bądź na Górnym Śląsku. Wizerunek odbierał cześć w kościele w kościele w Klewaniu na Wołyniu. Klewanianie byli przekonaniu, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii. W roku 1950 umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.

Posłuchaj audycji:

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku