°C

Koty kontra ludzie czyli status prawny kotów wolno bytujących

spółdzielnia
 

Sytuacja prawna kotów wolno żyjących została uregulowana przez Ustawę o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. W myśl Ustawy „Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania” (Art. 5), a więc także zwierzę wolno żyjące. Co znaczy „humanitarne traktowanie” ? – „ to traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę” (Art. 4 ust. 2). Ustawa mówi: „zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu" (Art. 21.) Dlatego przepędzanie ich, zamykanie piwnicznych okienek i uniemożliwianie swobodnego bytu w miejscu ich życia jest niczym innym, jak łamaniem Ustawy.

Zwierzęta wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi – a bardzo często mylimy te pojęcia. Ustawodawca dokładnie określił, kiedy zwierzę jest bezdomne – „to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały (Art. 4 ust. 16). W myśl Ustawy – zwierzęta wolno żyjące (dzikie) „ to zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka”(art. 4 ust 21) Okazjonalne lub stałe dokarmianie takich zwierząt nie zmienia niczego w ich statusie – są to nadal koty wolno żyjące, a fakt korzystania z dokarmiania pomaga im na pewno przetrwać – ale nie powoduje, iż stają się przez to zwierzętami udomowionymi.

Tymczasem na tablicach ogłoszeniowych w klatkach schodowych bloków zielonogórskiej spółdzielni Młodzieżowiec w Zielonej Górze  pojawił się komunikat nakazujący usunięcie budek dla kotów i misek. W komunikacie prezes Spółdzielni powołuje się na zalecenia Sanepidu, który zakazał dokarmiania wolno żyjących kotów i ukarał prezesa spółdzielni za bałagan.  Przeciwnikami kotów jest kilku mieszkańców osiedla, którzy wystosowali do prezesa pismo w tej sprawie.

To nie jest oczywiście problem  jedynie tego osiedla. Co kilka tygodni w tym czy innym blokowisku wybucha afera z zakazem dokarmiania wolno żyjących lub bezdomnych kotów. Zakazy są najczęściej prowokowane przez niezadowolonych czy poirytowanych bałaganem albo też po prostu obecnością kotów na osiedlu mieszkańców. Ustawa swoje, a rzeczywistość swoje.

 O tym w dzisiejszej audycji MNZ.

Naszymi gośćmi będą

Mieszkanki osiedla : Halina Zelisko, Monika Walewska, Monika Kurzyńska, Paulina Radecka.

Anna Rewinska  pracowniczka schroniska, wolontariuszka, która w innym miejscu też prowadzi walkę o miejsca bytowania kotów.

Prezes Zarządu Spółdzielni  Młodzieżowiec pan Kazimierz Poniatowski  oraz pani Maria Chlucka Krzeszowska pracownik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zielonej Gorze.

Połączymy się z kocią behawiorystką Małgorzatą Biegańską – Hendryk.

 

 

 

Ostatnia część audycji to jak zwykle opowieści dzikiej treści Piotra Dziełakowskiego.

 

 

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku