°C

„Koncert na dwa serca” – reportaż Cezarego Galka

pixabay
 

Zespół Arte dei Suonatori powstał w 1993 roku. Jego założyciele to Ewa i Aureliusz Golińscy muzycy rodem z Ziemi Lubuskiej. Na całe życie połączyła ich muzyka.

Oboje byli uczniami legendarnego profesora skrzypiec Stanisława Hajzera. W 2004 na początku bardzo owocnej drogi zawodowej powstał reportaż, którego bohaterami byli właśnie Ewa i Aureliusz Golińscy. Założycie zespołu opowiedzą o początku swego zainteresowania stylowym wykonywaniem Muzyki Dawnej w szczególności barokowej i klasycznej, oraz  okolicznościach powstania zespołu. Po reportażu połączymy się z nimi i dopiszemy ciąg dalszy opowieści tym bardziej, że ma ona wymiar nie tylko artystyczny ale również bardzo osobisty, co zostało zawarte również w tytule audycji. Wszystko zaczęło się jednak w zielonogórskiej szkole muzycznej…

Arte dei Suonatori będzie głównym wykonawcą koncertu galowego Ogólnopolskiego Konkursu SKARBY POLSKIEJ KULTURY NARODOWEJ organizowanego przez Radio Zachód.

Zespół ma bogaty repertuar ponad 700 kompozycji reprezentujących szeroką gamę stylów i form z XVII i XVIII wieku, oraz czasów współczesnych. Przez ponad 25 lat działalności Arte dei Suonatori nagrali i wydali 17 płyt wyprodukowanych przez renomowane firmy fonograficzne, wiele wyróżnionych przez międzynarodowych krytyków muzycznych wieloma prestiżowymi nagrodami . Grupa koncertuje w Polsce, Europie Stany Zjednoczone i Chinach. Dokonali również licznych nagrań dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Polskiego Radia Program II oraz nagrań telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

Ewa i Arek prywatnie (foto Magdalena Kasperczak).

Arte dei Suonatori (foto zespół).

 


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku