°C

KLAUDIA FLOROWSKA (DUSIA, 1883-1965) – CZYLI O ŻYCIU W CIENIU BRACI

Klaudia Florowska Fot. ze zbiorów Lilianny Kiejzik
 

Urodziła się w Odessie jako drugie z czworga dzieci Wasyla Antonowicza Florowskiego – protojereja, absolwenta Moskiewskiej Akademii Duchownej, wykładowcy prawa bożego w gimnazjach Odesskich i rektora Seminarium Duchownego oraz Klaudii Gieorgijewny Poprużenko – pochodzącej z Ukrainy córki znanego w Odessie duchownego, kształconej w znajomości języków obcych i muzyce.

Z jej listów – mówi prof. Lilianna Kiejzik – wyłania się obraz nietuzinkowej, empatycznej, wrażliwej osobowości, która gotowa jest wiele poświęcić aby pomóc innym. Wiadomo, że pomagała innym w tłumaczeniach, poszukiwaniach literatury. Gdy w 1955 roku wróciła do ZSRR, zamieszkała w domu swoich bułgarskich przyjaciół Zuzanny i Pawła Liuboszczyńskich w podmoskiewskim Wnukowo. Jej dzieci nazwały ją „ciocią Santą”, gdyż przed snem śpiewała im pieśń Santa Lucia. Żyła z nimi jak członek rodziny, pracowała trudniąc się przekładami, uczyła się nowych języków: hiszpańskiego i polskiego. Wydaje się, że nie miała do nikogo pretensji, choć do końca życia żałowała, że sama nie mogła zajmować się nauką.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku