°C

Karakorum niedaleko, czas pożegnać się z apteką – Anna Czerwińska kończy 70 lat

Fot. Małgorzata Telega
 

Dziś 70 lat kończy Anna Czerwińska, wybitna alpinistka i himalaistka. W górach działa już ponad 50 lat. Jej obsesją i marzeniem jest K2.

Studia farmaceutyczne podjęła za radą rodziców. Ma nawet doktorat z farmacji.

Karakorum niedaleko, czas pożegnać się z apteką” – to cytat z kartki, którą dostała od koleżanki.

I farmację porzuciła. Dla gór.

Na góry zarabiała malowaniem kominów. Potem zajmowała się handlowaniem towarami z Indii, były odczyty, prelekcje, książki.

Zdobyła sześć głównych wierzchołków ośmiotysięczników, dwa przedwierzchołki: Shisha Pangma Central (8008 m) i Broad Peak Rocky Summit (8030 m) oraz – jako pierwsza Polka – Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Ma na koncie trudne technicznie wspinaczki w Tatrach, Alpach, Himalajach i Karakorum, głównie w zespołach kobiecych, z Krystyną Palmowską i Wandą Rutkiewicz.

Jej obsesją jest K2.

Górę-marzenie próbowała zdobyć 5 RAZY.

To tu przeżyła najtrudniejszą wspinaczkę życia, mówi o niej „piekielnie trudna”. To była nowa droga Magic Line z Krystyną Palmowską i Januszem Majerem w 1986 r. Dotarli do wysokości 8250 m.

Górski życiorys Anny Czerwińskiej to seria pięciu książek pt. „Górfanka” Wydawnictwa Annapurna.  

Dodajmy, że Anna Czerwińska 70. urodziny spędza w ulubionym schronisku Samotnia w Karkonoszach.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku