°C

Karakorum niedaleko, czas pożegnać się z apteką – Anna Czerwińska kończy 70 lat

Fot. Małgorzata Telega

Dziś 70 lat kończy Anna Czerwińska, wybitna alpinistka i himalaistka. W górach działa już ponad 50 lat. Jej obsesją i marzeniem jest K2.

Studia farmaceutyczne podjęła za radą rodziców. Ma nawet doktorat z farmacji.

Karakorum niedaleko, czas pożegnać się z apteką” – to cytat z kartki, którą dostała od koleżanki.

I farmację porzuciła. Dla gór.

Na góry zarabiała malowaniem kominów. Potem zajmowała się handlowaniem towarami z Indii, były odczyty, prelekcje, książki.

Zdobyła sześć głównych wierzchołków ośmiotysięczników, dwa przedwierzchołki: Shisha Pangma Central (8008 m) i Broad Peak Rocky Summit (8030 m) oraz – jako pierwsza Polka – Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Ma na koncie trudne technicznie wspinaczki w Tatrach, Alpach, Himalajach i Karakorum, głównie w zespołach kobiecych, z Krystyną Palmowską i Wandą Rutkiewicz.

Jej obsesją jest K2.

Górę-marzenie próbowała zdobyć 5 RAZY.

To tu przeżyła najtrudniejszą wspinaczkę życia, mówi o niej „piekielnie trudna”. To była nowa droga Magic Line z Krystyną Palmowską i Januszem Majerem w 1986 r. Dotarli do wysokości 8250 m.

Górski życiorys Anny Czerwińskiej to seria pięciu książek pt. „Górfanka” Wydawnictwa Annapurna.  

Dodajmy, że Anna Czerwińska 70. urodziny spędza w ulubionym schronisku Samotnia w Karkonoszach.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.