°C

„K2 – droga na szczyt”- posłuchaj reportażu Renaty Wcisło

Z archiwimDawy Sherpy i Seven Summit Treks Pvt. Ltd.
 

W sobotę,  16 stycznia o godz. 13.00 czasu polskiego na drugim co do wysokości szczycie Ziemi K2 (8611 m) jako pierwsi ludzie zimą stanęli nepalscy Szerpowie.

– Należało im się – powiedział Radiu Zachód Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Tym samym domknęła się rozpoczęta przez Polaków historia zimowego podboju ośmiotysięczników.

K2 uznawana za najtrudniejszy ośmiotysięcznik opierała się atakom „lodowych wojowników” przez 33 lata, tyle minęło od pierwszej próby zimowego jej zdobycia. Pierwszą zimową wyprawę poprowadził Andrzej Zawada: himalaista, wizjoner i twórca himalaizmu zimowego. Kolejne dwie Krzysztof Wielicki. K2 stało się „polską sprawą”. Miało być naszą „kropką nad i”- ostatnim ośmiotysięcznikiem do zdobycia zimą. Tymczasem historię domknęli nie Polacy, ale ci, którzy zawsze żyli cieniu innych – Nepalczycy: Nirmal Purji, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa.

Posłuchaj reportażu.

Z autorką Renatą Wcisło po emisji rozmawia Cezary Galek.

Fot. 1 z arch. Dawy Sherpy i Seven Summit Treks Pvt. Ltd.  

Fot.2 z arch. Moniki Witkowskiej

Radio Zachód i autorka dziękują Fundacji im. Andrzeja Zawady za udostępnienie archiwalnych materiałów z Wirtualnego Muzeum Andrzeja Zawady (https://andrzejzawada.pl/muzeum/) oraz Marianowi Sajnogowi za udostępnienie wywiadu z Andrzejem Zawadą i Jacquesem Olekiem, jak również Krzysztofowi Jankowskiemu za udostępnienie nagrań śp. Bogdana Jankowskiego z płyty Himalaya and Karakoram • Voices from the Mountains • 1971–2003 by Bogdan Jankowski.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku