°C

„Jak Wit Stwosz”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

Galek
 

Zafascynowany twórczością Wita Stwosza wiele lat czekał na swoje artystyczne pięć minut.

Był zwyczajnym zjadaczem chleba, rolnikiem dorabiającym w różnych profesjach. Dopiero po czterdziestce wszystko się zmieniło. Podczas snu poczuł tajemnicze dotknięcie, które zainicjowało proces twórczy, który trwa do dziś. Został rzeźbiarzem, który obrabiając drewniane klocki, opisuje otaczający go świat i to, co jest głęboko w duszy. Sacrum i profanum w nieco naiwnej w dobrym tego znaczeniu formie. Krzysztof Grodzicki urodził się Siedlcach, obecnie mieszka i pracuje w Wólce Świątkowej na Mazowszu. Jego twórczość jest emocjonalnie związana z życiem wsi, co widać w tematach i formie prac. Sztuka Krzysztofa Grodziskiego jest prosta i zrozumiała przez wszystkich. Tworzy rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej związane z życiem codziennym, obrzędami, żywotami świętych, wierzeniami, słowem zawartym w Biblii. Prace swoje wykonuje z jednego bloku drewna, bardzo często rzeźby pokaźnych rozmiarów, dekoruje je motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Jego prace znalazły się w zbiorach wielu muzeów i galerii, a także w zbiorach prywatnych nie tylko w Polsce.

Posłuchaj reportażu.

Podczas nagrań w Bukowinie Tatrzańskiej (foto C.Galek).

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku