°C

Jak przywrócić Żołnierzom Niezłomnym należne miejsce w historii?

Otwarty Mikrofon Radia Zachód
 

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli święto państwowe, które zostało ustanowione 15 lutego 2011 roku.

Żołnierze wyklęci - żołnierze niezłomni to patrioci, którzy nie zgodzili się na radziecki reżim w Polsce. Byli przez komunistyczne władze PRL wyszydzani, ścigani i mordowani – najczęściej strzałem w głowę. Ostatni żołnierz wyklęty został zamordowany w 1963 roku. Władza komunistyczna robiła wszystko, aby po ich likwidacji zatrzeć również pamięć o żołnierzach wyklętych. Dlatego przez cały PRL w szkołach pomijano temat ich walki, a wszelkie publikacje na ich temat były blokowane.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych podjął w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. Prezydencki projekt ustawy wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 1 marca 2010 roku. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski, ale uchwalenie nowego święta się przedłużyło. Ustawa wprowadzająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych weszła w życie 15 lutego 2011 roku.

Jednak mimo uznania ich za bohaterów narodowych, niektórzy politycy nie chcą do dziś jednoznacznie przyznać, że żołnierze wyklęci byli polskimi bohaterami, którzy walczyli z komunistycznym najeźdźcą.

Dlatego pytanie, które dziś kierujemy do Państwa, to: Czy należycie wspominamy dziś żołnierzy niezłomnych, i co możemy zrobić, aby po latach PRL-owskiej indoktrynacji i zacierania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, jeszcze bardziej przywracać im należne miejsce w historii? Pyta Daniel Sawicki

Jak przywrócić Żołnierzom Niezłomnym należne miejsce w historii? Radio Zachód

Czy należycie wspominamy dziś Żołnierzy Niezłomnych i co możemy zrobić, aby po latach PRL-owskiej indoktrynacji i…

Opublikowany przez Radio Zachód Poniedziałek, 1 marca 2021

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku