°C

Jak poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach?

Otwarty Mikrofon Radia Zachód.
 

W ostatnich dziesięciu latach liczba wypadków drogowych i ich ofiar zmalała o jedną czwartą, jednak koszty społeczne i finansowe tego, co dzieje się na polskich drogach wciąż rosną. Koszty wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2018 roku oszacowano na 56,6 miliarda złotych - takie dane przynosi opublikowany ostatniego dnia poprzedniego roku raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak alarmuje policja, w ubiegłym roku wrosła też liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców (o 6,5 tys. osób), a tylko w pierwszych 12 dniach stycznia zatrzymano ich na drogach prawie 2700.

Pomysłów na poprawę bezpieczeństwa na drogach jest wiele: obowiązkowe noszenie odblasków po zmroku także w terenie zabudowanym, wprowadzenie zasady pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na pasy, większe ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, aż po konfiskatę samochodu w przypadku nietrzeźwości kierującego.

Wreszcie, do sejmu trafił projekt zmian w prawie, który przewiduje, że to pijany kierowca z własnych środków będzie płacił za leczenie i rehabilitację poszkodowanych. Ma to być kolejny bat na osoby jeżdżące na „podwójnym gazie”.

Gdzie leży klucz do poprawy bezpieczeństwa na drogach w Polsce? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:12 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze w internecie.

Zapraszamy do udziału w dzisiejszej dyskusji

Opublikowany przez Radio Zachód Środa, 15 stycznia 2020

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku