°C

Jak odnosimy się do postulatów pracowników medycznych?

Otwarty MIkrofon. Fot. PAP/Tomasz Gzell
 

Dziś porozmawiamy o służbie zdrowia. W 2021 roku wydatki na szeroko pojętą ochronę zdrowia wyniosą ponad 18,5 mld złotych i stanowią 5,3 proc. polskiego PKB. A celem polskiego rządu jest osiągnięcie 7 procent PKB do 2023 roku.

Mimo zwiększających się nakładów na służbę zdrowia kilka dni temu środowisko medyczne zapowiedziało ogólnopolskie protesty. Przedstawiciele zawodów medycznych domagają się m.in. z mian y ustawy o wynagrodzeniach i zrównanie płac do średniej europejskiej, podniesienie współczynników, na podstawie których wylicza się minimalne pensje w zawodach medycznych i niemedycznych. Medycy chcą też wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy oraz ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Tymczasem od 2015 roku obserwujemy stały wzrost nakładów na służbę zdrowia. W porównaniu do roku 2015 budżet ochrony zdrowia powiększył się o blisko 60 procent, a największy wzrost odnotowano w roku 2020.

Wczoraj nowym wiceministrem zdrowia został Piotr Bromber, dotąd dyrektor NFZ w Zielonej Górze, który ma się zająć dialogiem ze środowiskiem medycznym.

Czy wobec wzrostu płac i nakładów na służbę zdrowia radykalne protesty środowiska medycznego są uzasadnione i czy powinno się zrównać płace w zawodach medycznych do średniej europejskiej? O to pyta Daniel Sawicki

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj na Facebooku



Polub naszą stronę na Facebooku