°C

Jak oceniamy wynik eurowyborów?

Otwarty Mikrofon Radia Zachód
 

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,57 procent głosujących. Partia rządząca w skali kraju o ponad 7 punktów procentowych wyprzedziła Koalicję Europejską, która uzyskała wynik 38,29 procent. Trzecim ugrupowaniem, jest Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,04 procent. Poniżej progu wyborczego - wbrew pierwszemu exit poll - znalazła się Konfederacja z poparciem 4,55 procent, piąte miejsce zajął Kukiz'15 - z wynikiem 3,70 procent, a szóste Lewica Razem - 1,24 procent. Zwycięstwo wyborcze Zjednoczonej Prawicy jest już czwartym zwycięstwem wyborczym od 2015.

W okręgu lubusko-zachodniopomorskim wyjątkowa mobilizacja: frekwencja w tegorocznych wyborach była dwukrotnie wyższa niż przed pięcioma laty i wyniosła 42,10 proc. Pierwsze miejsce zajął kandydat Koalicji Europejskiej, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (239 893 głosów) a lista Koalicji Europejskiej zdobyła 47,76 proc. głosów wyborców w okręgu, dystansując PiS, który otrzymał z 36,85 proc. głosów, uzyskując drugi wynik.

Minister Elżbieta Rafalska, uzyskała 70 916 głosów i był to czwarty wynik w skali okręgu. Jak się mówi wciąż nieoficjalnie, będzie ona czwartym eurodeputowanym, który uzyska mandat w naszym okręgu, co jest ewenementem wyborów europejskich na naszym terenie.

Jak oceniamy wyniki eurowyborów w skali kraju i naszego okręgu? Jakie przetasowania na polskiej scenie politycznej przewidujemy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi? Czym tłumaczymy wysoką frekwencję w okręgu nr 13? I wreszcie; Jak będzie wyglądał przyszły Parlament Europejski i co przyniesie najbliższe 5 lat? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:12 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 a już teraz na komentarze.

📱Zapraszamy do telefonowania już od 12:15. Już teraz możecie komentować ⤵

Opublikowany przez Radio Zachód Poniedziałek, 27 maja 2019

 

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka