°C

Jak oceniamy okres urzędowania Angeli Merkel?

Otwarty Mikrofon. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
 

Angela Merkel opuszcza urząd Kanclerz Niemiec po 16 latach rządzenia. Przed zaplanowanymi na 26 września wyborami do Bundestagu Merkel zaplanowała serię pożegnalnych podróży zagranicznych - odwiedziła już Londyn, Waszyngton, Moskwę i Kijów a w sobotę złożyła wizytę w Warszawie.

Podsumowując okres swego urzędowania Merkel powiedziała m.in.: „relacje polsko-niemieckie zawsze były bliskie mojemu sercu, i pozostaną takie do ostatnich dni mojego urzędowania”. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że choć w ostatnich latach nie brakowało trudnych tematów, to związki Polski i Niemiec pozostają bardzo silne a nasze kraje są kluczowymi partnerami gospodarczymi.

Dyplomatycznych zgrzytów i trudnych tematów w relacjach polsko-niemieckich istotnie nie brakuje. Pomimo wielu sprzeciwów przeforsowano zakończenie budowy drugiej nitki Nord Stream; Polska wciąż naciska na większe respektowanie praw mniejszości polskiej w Niemczech; nieuregulowana zdaniem polskich władz pozostaje kwestia reparacji wojennych. Niemieccy politycy i publicyści zarzucają z kolei, że w Polsce następuje demontaż struktur państwa prawa i nasz kraj łamie zasady panujące w Unii Europejskiej.

Jak z perspektywy Polski oceniają państwo okres urzędowania Kanclerz Angeli Merkel? Jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się relacje polsko-niemieckie i jaka rysuje się przed nami perspektywa po zmianie u sterów władzy u naszego zachodniego sąsiada? Pyta Marek Poniedziałek

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku