°C

Jak oceniamy niemieckie zapowiedzi budowy europejskiego superpaństwa?

Otwarty Mikrofon.
 

Ostatnio szeroko cytowane są wypowiedzi przyszłego kanclerza Niemiec Olafa Scholza: Jego zdaniem postanowienia dotyczące finansów Unii albo jej polityki zagranicznej powinny być w przyszłości podejmowane przy pomocy większości kwalifikowanej.

W rozmowie z gazetą „Welt am Sonntag” Olaf Scholz stwierdził, że Europa nie powinna blokować się zasadą jednomyślności. Jak dodał, dotyczy to także kwestii migracji.

Ponadto trzy niemieckie partie- SPD, Zieloni i FDP tworzące nowy rząd- podpisały umowę koalicyjną ,w której czytamy:

Konferencję o przyszłości Europy wykorzystamy do reform. Popieramy konieczne zmiany Traktatów. Konferencja powinna prowadzić do zwołania konwencji założycielskiej oraz do rozwoju europejskiego państwa federalnego, które powinno zostać zdecentralizowane zgodnie z zasadami pomocniczości i proporcjonalności oraz Kartą Praw Podstawowych.

Takiej narracji sprzyjają także komentarze niektórych polskich polityków w tym przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska i byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, którzy w miniony weekend ocieplali wizerunek Niemiec jako państwa, które nie jest hegemonem Europy, tylko chce jej wzrostu i rozwoju.

Dziś pytamy: Jak oceniamy zapowiedzi przyszłego kanclerza Niemiec dotyczące możliwości większej integracji i budowy europejskiego superpaństwa? Pyta Janusz Życzkowski

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku