°C

Jak walczyć o ochronę zwierząt bez emocji i ignorancji?

Tygrys w cyrku fot. Pixabay
 

Skrzywdzone zwierzęta wyzwalają w nas emocje. Chcemy im pomóc, bronić je przed oprawcami i zmieniać ich świat. Ale emocje nie zawsze towarzyszą pozytywnym działaniom. Coraz częściej ludzie pod ich wpływem pomijają fakty, naukę i wiedzę. Nie czerpią z doświadczeń innych tylko negują, podważają lub wyśmiewają próby informowania o stanie faktycznym.

 Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Poznańskiego Zoo, doświadczyła tych złych emocji na własnej skórze, gdy próbowała wyjaśnić rozemocjonowanym internautom, że puma Nubia to wciąż dzikie zwierzę, mimo iż żyła pod jednym dachem przez 6 lat ze swoim właścicielem.

Emocje mogą powodować, że faktyczna krzywda, która dzieje się zwierzęciu  – nie jest widziana. Natomiast coraz szersze grono posługuje się często wyobrażoną krzywdą zwierzęcia i iluzoryczną więzią z nim.

Większość moich rozmówców doświadczyło przykrych, szkalujących i oczerniających komentarzy a zderzenie wiedzy, nauki z ignorancją jest już tak częste, że powoli staje się normą.

Czy można więc pomijać emocje walczących o prawa, ochronę i dobrostan zwierząt? Emocje ludzi zaangażowanych w jakąś sprawę?

__________________________________________________________________________________________

Moi rozmówcy twierdzą, że jest to skutek konfrontacji dwóch sposobów myślenia o świecie zwierząt. Tzw. starej, dość już archaicznej szkoły, która w zwierzętach widzi istoty nie czujące i mające służyć człowiekowi. Druga szkoła uznaje, że zwierzę ma mieć prawo do godnego życia, które będzie usankcjonowane prawnie.

Ale jest też trzecia strona, która kieruje się wyłącznie emocjami, ignorująca naukę uznając tylko własne przekonania co do tego  jak czuje zwierzę. I ta grupa ma ogromny wpływ na postrzeganie zwierząt. Jeśli przedstawiciel tej grupy twierdzi, że „puma czuje się szczęśliwa ze swoim Panem” to jest to wystarczający argument na poparcie tego twierdzenia.

Dlatego ignorowanie emocjonalnego zaangażowania w zwierzęcy świat jest błędem. Nawet jeśli emocjonalnie zaangażowani  posługują się często tylko  wyobrażoną krzywdą zwierzęcia i  iluzoryczną więzią  z nim.

W programie rozmowa z Ewą Zgrabczyńską, dyrektorką poznańskiego Zoo, która stała się twarzą walki o prawa zwierząt i ich lepszą ochronę

lek. Wet. Remigiuszem Cichoniem, psychologiem zwierząt

Podcast do posłuchania

oraz  Maciejem Bielakiem, twórcą bloga Animalus, który w swoich artykułach często porusza zagadnienia etyczne i prawne

Podcast z Maciejem Bielakiem

i Tomaszem Turowskim, filozofem i znawcą praw zwierząt

Podcast z filozofem

 

_________________________________________________________________________________________

po 21:15

Rzeczywiście dużo racji jest w stwierdzeniu, że koty chyba najbardziej akceptują osoby, które je w pewien sposób lekceważą. Jak to jest z kocimi emocjami i dlaczego koty syczą – Małgorzata Biegańska-Hendryk w „Co w kocie piszczy”?

21:45 

Relacja z rykowiska. Cykl „opowieści dzikiej treści”  filmowca i fotografa ze Wschowy Piotra Dziełakowskiego.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku