°C

Henryk Struve

https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/henryk-struve
 

W cyklu „Kobiety w filozofii. Filozofowie o kobietach” rozmowa z prof. Lilianną Kiejzik o Henryku Struve (1840—1912). W dziejach kultury narodowej to postać stosunkowo mało znana.

Był profesorem Szkoły Głównej i rosyjskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 40 lat wykładał wszystkie dziedziny filozofii wraz z psychologią. Rodzina jego ojca wywodziła się ze Szwajcarii, rodzina matki z Holandii, on sam urodził się i wychował w Polsce. Wykształcenie filozoficzne uzyskał w Niemczech (Tybinga, Jena, dysertacja doktorska Zur Entstehung der Seele, 1862), skąd w 1863 r. powrócił do Warszawy, obejmując adiunkturę, a następnie profesurę w nowo powstałej uczelni. Po raz pierwszy w Polsce wprowadził seminaryjną formę nauczania. Wcześnie zaczął zajmować się historią filozofii polskiej, której pierwsze opracowanie dał w 1870 r. w tomie pierwszym Wykładu systematycznego logiki, pracy, która gruntownie przerobiona złożyła się później na obszerną Historię logiki jako teorii poznania w Polsce (Warszawa 1911). Struve miał oryginalną koncepcję emancypacji kobiet.

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku