°C

Hejt w polityce, rekomendacje szefa komisji ds. VAT, budżet bez deficytu i piszący do Trumpa byli ambasadorowie

W tym coś jest (on-line)

W wakacyjnej edycji audycji, dostępnej tylko w internecie, komentujemy najważniejsze tematy z mijającego tygodnia.

1. Globalne ocieplenie dotyczy nie tylko klimatu, ale i polskiej kampanii wyborczej. Zgodnie z jej logiką, rząd wyciąga króliki z cylindra, a opozycja zajadle krytykuje rządzących. Dzisiejsza rozmowa toczyć się będzie wokół równej miary używanej do oceniania polityków po obu stronach politycznego sporu.

Prowadzone od 1,5 roku postępowanie wyjaśniające w tzw aferze fakturowej w inowrocławskim ratuszu, w której zatrzymano 16 osób, zaowocowało przeszukaniem wytypowanych miejsc w urzędzie miejskim, dokonanym przez CBA. Przy okazji ujawniono, że samorządowa władza w Inowrocławiu zatrudniała walczących z lokalną opozycją hejterów, którymi miał kierować syn prezydenta Inowrocławia, szef sztabu wyborczego Krzysztof Brejza. Politycy KO zarzucają organom ścigania ingerowania w kampanię wyborczą. Wtórują im antyrządowe media. Zatem, czy w medialna krytyka tego rodzaju praktyk propagandowych ma tę samą miarę? Czy opozycja równie mocno bije się w swoją pierś jak w pierś rządową?

Opozycja wokół jednej internautki Emilii, snuje pajęczynę rzekomych powiązań z ministrem Ziobro, domagając się jego dymisji. Jednocześnie jasno widać, że opozycja od prawie 4 lat oskarża rząd o wymyślone przewiny, donosi na rząd gdzie tylko się da i nie powinna nazywać się „totalną”, ale raczej „hejterską”. Sekundują w tym antyrządowym, a czasem i antypolskim hejcie TVN, GW i internetowe niemieckie media.

2. Komisja ds. podatku VAT zakończyła swoją pracę konkluzjami, w których rekomenduje postawienie przed Trybunał Stanu dwoje Premierów i dwóch ministrów finansów z rządów PO-PSL, którzy swoimi działaniami nie zapobiegli utracie przez skarb państwa podatków na łączną sumę 250 mld złotych. Opozycja i popierający ją konstytucjonaliści, zarzucają rządzącym totalitaryzm i próbę wykorzystywania konstytucji do bieżącej walki z opozycją. Tym niemniej warto zapytać, czy gigantyczna skala ubytku dochodów państwa, w kontekście zaniedbań poprzednich rządów nie powinna mieć dla winnych konsekwencji karnych?

Profesor Modzelewski w TVP stwierdził, że zagrabione podatki zostały po kilku minutach wytransferowane z Polski. Niewykluczone, że niechęć unijnych gremiów do polskiego rządu ma źródło w utracie tych złodziejskich „przychodów”. Ten sam profesor zauważył, że proceder zwrotu nienależnego VAT’u, nasilił się po wstąpieniu Polski do Strefy Schongen. Może na tym właśnie polega neokolonializm w jaki wpędzają nowe kraje, te cwańsze stare kraje Unii. Rządy PO-PSL wpadły w tę pułapkę i mimo głosów ostrzegawczych akceptowały grabież Polski i Polaków. Przecież skutki dla budżetu fałszowania faktur VAT, są identyczne jak druk fałszywych banknotów, co należy do kategorii zbrodni, które się nigdy nie przedawniają.

3. Premier Morawiecki prezentując projekt budżetu na rok 2020 zapowiedział na budżet bez deficytu. Oznacza to, że ponad bilionowy dług Polski zaciągnięty przez kolejne rządy III RP, przestanie rosnąć. Totalna opozycja, która jeszcze nie tak dawno krzyczała „PiS zadłuża Polskę” teraz zarzuca rządowi sztuczki wyborcze i wieszczy uszczuplenie dochodów samorządowych. Pojawia się zatem pytanie o to, czy w działaniach opozycji jest jakaś logika, czy to już tylko czysta nienawiść do rządu, za to, że dobrze rządzi i ma poparcie większości wyborców.

4. Na koniec audycji jednym zdaniem odnosimy się listu byłych ambasadorów do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.