°C

„Heini czyli Henio”

graf: Krzysztof Filmanowicz
 

W niedzielę po godzinie 14:05 w audycji historycznej pierwszy w tym roku odcinek cyklu dokumentalnego "Świadkowie historii". Bohaterem będzie mieszkający dziś w Sulechowie Henryk Wojciechowski, który w czasie drugiej wojny światowej, w wieku 10 lat został wywieziony do III Rzeszy i poddany germanizacji.

W audycji także relacja z uroczystości rocznicowych Wydarzeń Zielonogórskich.

„Świadkowie historii” – to wspólne przedsięwzięcie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Radia Zachód oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Realizując ten projekt, chcemy zachować i upowszechnić wiedzę o kluczowych wydarzeniach, kształtujących dzieje obecnego województwa lubuskiego, od zakończenia II wojny światowej, do przełomu lat 1989/1990. Historię tę tworzyli (i nadal tworzą) niezliczeni mieszkańcy województwa, o których próżno szukać informacji na pierwszych stronach gazet, czy w serwisach informacyjnych. Jednak wszyscy oni są niezwykle ważnymi świadkami epoki, ich wspomnienia ukazują wydarzenia z niepowtarzalnej, bo ich własnej perspektywy. Przez to tym bardziej warte są zachowania dla przyszłych pokoleń Polaków i jak najszerszego upowszechnienia.

Niestety, coraz mniej jest świadków wydarzeń bardziej odległych. Dlatego też jeżeli u Państwa zachowały się materiały, które ich dotyczą, zachęcamy abyście zadbali o swoje archiwa rodzinne. Są one świadectwami o życiu osób tworzących historię województwa lubuskiego i Polski w ogóle – to znaczy Was i Waszych przodków.

Chętnie podpowiemy jak prowadzić takie archiwum domowe. Pomożemy też w jego zabezpieczeniu i stworzeniu kopii cyfrowych. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Zielonej Górze (archiwum.zgora.pl – w zakładce „Archiwa Rodzinne Niepodległej”) oraz uzyskacie pod numerem telefonu 68 329 98 01.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku