°C

Posłuchaj cyklu dokumentalnego „Kurierzy” Cezarego Galka

Galek

To historia szerzej nieznana, której ślady pojawiły się do tej pory tylko w nielicznych publikacjach. Po latach nie jest tajemnicą, że działania te osobiście wpierał Jan Paweł II.

Wielu późniejszych kurierów wspomina, że zachętą były dla nich słowa Papieża-Polaka skierowane do Słowaków w Nowy Targu podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny i przeżycia poprzedników – legendarnych kurierów tatrzańskich z czasów II wojny światowej. Od papieskich słów do upadku komunizmu w 1989 roku przez Polskę, a szczególnie Tatry, wiodły tajne szlaki przerzutu wydawnictw religijnych w języku słowackim z Europy Zachodniej dla zniewolonego, podziemnego Kościoła na Słowacji. Młodzi ludzie w plecakach wynosili wysoko w góry Pismo Święte, katechizmy i filmy, religijne książki, a także Kartę Praw Człowieka, która dla zdominowanego przez komunistów narodu była zupełnie czymś nowym. Przekazywali to zaufanym Słowakom, którzy w razie wpadki ryzykowali długoletnie więzienie albo pobyt w obozach pracy i wykluczenie z życia społecznego. W tamtych latach kurierzy Słowa Bożego na swoich barkach przenieśli wiele kilogramów literatury, ale były też grupy przerzucające „gorący towar” innymi sposobami w ilościach wręcz hurtowych. Grup działających w pełnej konspiracji było wiele. Nawet po latach ich członkowie często nie wiedzieli o udziale innych w tym przedsięwzięciu, a wiele faktów nie zostało do dziś odkrytych. W roku 1990 do wolnej już wtedy Czechosłowacji z pierwszą pielgrzymką przyjechał JP II. W ten sposób też tajna działalność polskich kurierów  symbolicznie została zakończona. W cyklu dokumentalnym „Kurierzy” przedstawimy historię trzech tajnych grup działających w Tatrach i na Podhalu, dla których wspólnym „kontaktem operacyjnym” był zakonnik – dominikanin ojciec Leonard, przez  lata gospodarz sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr  na Wiktorówkach poniżej Rusinowej Polany.

W części pierwszej poznaliśmy historię przewodników tatrzańskich ze Śląska z legendarnym Kaziem Gajosem, zwanym „Ciupaską”, i zakopiańskich harcerzy górskich z harcmistrzem Piotrem Bąkiem na czele.

Posłuchaj części pierwszej cyklu „Harcerze i przewodnicy”:

W części drugiej przedstawiliśmy historię kurierów z zakopiańskiej „Solidarności”,  a na Orawie w słowackiej miejscowości Klin  odwiedziliśmy księdza Stefana Mordela, który wiele ryzykując, rozprowadzał dostarczane przez Polaków materiały w parafii Wysokie Tatry, której był proboszczem.

Posłuchaj części drugiej cyklu „Solidarność na szlaku”:

W części trzeciej  odwiedziliśmy sanktuarium na Wiktorówkach, poznaliśmy ojca Leonarda, który organizował przerzuty na Słowację, a także dawnych harcerzy z 1 Drużyny im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Zakopanego.

Posłuchaj części trzeciej cyklu „W kręgu Wiktorówek”:

Podczas zbierania materiałów do reportażu (fot. C.Galek):

 

 

 

Przypominamy, że użytkowników serwisu obowiązują zasady współżycia społecznego oraz tzw. NETykiety a także przepisy polskiego prawa. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy. Rozgłośnia może także, na wniosek uprawnionych organów, przekazać dane identyfikacyjne użytkowników, tj. zarejestrowane adresy e-mail, adresy IP.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające jakiekolwiek linki nie są publikowane.